logo yeni

calisanlar2 copy

AYNI KHK’YA İLİŞKİN İPTAL KARARININ İKİ DEFA AÇIKLANMASININ ANLAMI NE?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Anayasa Mahkemesi, 663 sayılı KHK’nın iptal ettiğini açıkladığı hükümlerini, yürürlük tarihi değişecek şekilde yeniden açıklama gereği duydu ve ilk açıklamaya göre yayımı tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen iptal kararları, ikinci açıklamayla 9 ay ertelenmiş oldu.

Anayasa Mahkemesi, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin Anayasaya aykırılığı iddialarına ilişkin toplantı sonuçlarını internet sayfasından 5 gün arayla 2 defa açıkladı.

Anayasa Mahkemesi tarafından, 15.02.2013 tarihinde internet sayfasından “14 Şubat 2013 Perşembe Günü Saat 09.30’da Yapılan Mahkeme Toplantısında Görüşülen Dosya Sonucu (1)” diye yapılan açıklamada, 663 sayılı KHK’nın iptal edilen hükümlerinden söz edilmişti. Bu açıklamada, iptal hükümlerinin yürürlüğe gireceği herhangi bir tarih belirtilmediğinden, hükümlerin Resmi Gazete’de yayımıyla birlikte yürürlüğe gireceği düşünülmüştü.

Ancak, 20.02.2013 tarihinde “14 Şubat 2013 Perşembe Saat 09.30’da Yapılan Mahkeme Toplantısında Görüşülen Dosyalar ve Sonuçları (2)” diye yapılan açıklamada ise, başka düzenlemelere ilişkin kararların yanı sıra 663 sayılı KHK iptaline ilişkin kararlara yeniden yer verildi. Bu açıklamada ise, iptal edilen hükümlerden bazılarının hangi tarihte yürürlüğe gireceği belirtildi. Yürürlüğe gireceği tarih belirtilmeyen iptal hükümleri ise yine Resmi Gazete’de yayım tarihinde yürürlüğe girecek.

Yeni açıklamaya göre, 663 sayılı KHK’nın iptal edilen hükümlerinden;

-Uzman ve Denetçi yardımcılarının mesleğe alınmalarına, meslekte yetiştirilmelerine ve ilgili Uzman ya da Denetçi kadrolarına atanmalarına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı hükmün iptali kararı,  

-Sağlık Bakanlığının, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarından sağlık hizmeti alanların, aldıkları sağlık hizmetinin gereği olarak ilgili sağlık kurum ve kuruluşuna vermek zorunda oldukları kişisel bilgileri ve bu kimselere verilen hizmete ilişkin bilgileri toplamaya, işlemeye ve paylaşmaya yetkili olmasının yasal dayanağının iptali kararı,

-Kamu ve özel bütün sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan sağlık personeline, görevli oldukları kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etme mecburiyeti getirilmesi konusunda Sağlık Bakanlığına verilen yetkinin iptali kararı,

Resmi Gazete’de yayımlanmalarından itibaren 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

Yani bu süre içerisinde, Sağlık Bakanlığı hastalara ait özel bilgileri toplayıp paylaşmaya devam edebilecek; kamu ve özel sağlık kuruluşları personeline, çalıştığı kuruluşun bulunduğu yerde ikamet etme mecburiyeti getirebilecek. Anayasa Mahkemesinin, 663 sayılı KHK hükümlerinin iptallerine ilişkin yaptığı ilk açıklamaya göre ise, iptal kararları Resmi Gazete’de yayımlandıkları gün yürürlüğe girecekti.

663 sayılı KHK’nın iptal edilen hükümlerinin değerlendirildiği haberimiz için tıklayınız…

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.