logo yeni

calisanlar2 copy

“ENGELLİLER” ARTIK TEK KAVRAMLA İFADE EDİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan “Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Yer Alan Engelli Bireylere Yönelik ibarelerin Değiştirilmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”, Başbakan tarafından TBMM Başkanlığına gönderildi.

Kanun Tasarısı, çeşitli kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde yer alan ve engellilere ilişkin tanımlamalarda kullanılan “sakat”, “özürlü” ve “çürük” ibareleri ve türevlerinin kaldırılmasını ve “engelli” ifadesi ve türevlerinin kullanılmasını sağlamaya yönelik düzenlemelerin yapılmasını öngörüyor.

Kanun Tasarısının gerekçesinde, “… Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden ve topluma diğer bireyler ile birlikte eşit koşullarda tam ve etkin katılımını engelleyen tutum ve çevre koşullarından etkilenen bireyleri tanımlamak üzere mevzuatımızda “sakat”, “özürlü”, “çürük” ve “engelli” ifadeleri aynı anda kullanılmaktadır. Diğer taraftan, “özürlü”, “sakat” ve “çürük” ifadeleri toplum nezdinde ağırlıklı olarak negatif bir algılamanın konusu olmaktadır.” denilerek, Tasarı ile ilgili mevzuatta terminoloji birliğinin sağlanmasının, uluslararası hukuki metinlerde ve literatürde ağırlık kazanan eğilimin yansıtılmasının, söz konusu ifadelere yönelik toplum nezdindeki negatif algının izale edilmesinin amaçlandığı da belirtildi.

Söz konusu Kanun Tasarısı için tıklayınız…

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.