logo yeni

calisanlar2 copy

DPB'YE GÖRE 657'DE REFORM YAPILMIŞ ZATEN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bursa milletvekili İsmet BÜYÜKATAMAN ve Eskişehir milletvekili Kazım KURT’un ek göstergelerin uygulanması, aynı okulu bitirenlere farklı ek gösterge uygulanması ve 657 sayılı Kanunun reforma ihtiyacı olup olmadığı hususlarında sorularını içeren önergeye Devlet Personel Başkanlığından cevap geldi.

Aynı okul mezununa farklı ek gösterge uygulamasının sebebi nedir?

Devlet Personel Başkanlığından gelen cevapta, “Devlet memurlarına uygulanmakta olan ek göstergeler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ek I ve II sayılı cetvellerde yer almaktadır. Söz konusu I Sayılı Cetvelde hizmet sınıfları itibariyle unvan veya aylık alınan derecelere göre ek göstergeler düzenlenmiş, II Sayılı Cetvelde ise I sayılı Cetvelde sayılanlar dışında kadroları genel idare hizmetleri sınıfının birinci derecesinde bulunanların ek göstergelerine yer verilmiştir. 657 sayılı Kanun dışında; hakim ve savcıların ek göstergeleri 2802 sayılı Kanunda, askeri personelin ek göstergeleri 926 sayılı Kanunda, öğretim elemanlarının ek göstergeleri ise 2914 sayılı Kanunda düzenlenmiştir. Ek göstergeler hizmet sınıfı, kadro unvanı ve kadro dereceleri esas alınarak belirlendiğinden aynı okul mezunu olmasına rağmen farklı hizmet sınıfı, kadro unvanı veya kadro derecesinde görev yapan memurlara farklı ek gösterge uygulanabilmektedir.” denildi.

Ek göstergenin emekli aylığını etkilemesi

Ayrıca, emekli aylığını oluşturan unsurlardan birinin de memurun ek göstergesi olduğu, ek gösterge rakamı ile memur maaş katsayısı çarpımı sonucu bulunan tutarın emekli keseneğine esas aylığın ve emekli aylığının hesabına dahil edildiği ve bu sebeple ek gösterge rakamının yüksek veya düşük olmasının emekli aylığı tutarını doğrudan etkilediği belirtildi.

657 sayılı Kanunda yakın dönemde reform yapılmıştır

Yine cevapta, 657 sayılı Kanunda 2011 yılında 6111 sayılı Kanun ile önemli değişiklikler yapıldığı, memurların aylıklı ve aylıksız izin haklarında iyileştirmeler sağlandığı, etkinliği kalmayan sicil sisteminin kaldırıldığı, uygulama imkanı kalmayan ek, geçici ve ek geçici maddelerin yürürlükten kaldırıldığı, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile de farklı kurumlarda görev yapan aynı unvanlı memurların maaşlarında eşitlik sağlandığı, kurumsal ek ödemelerin yürürlükten kaldırıldığı, kariyer uzmanlık sisteminin yaygınlaştırıldığı ve bu düzenlemelerin Devlet memurları ile ilgili olarak yakın dönemde reform niteliğinde düzenlemeler olduğu belirtildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.