logo yeni

calisanlar2 copy

DEVLET ÇALIŞANININ HAYATINI TEHLİKEYE ATABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

15 hakim, savcı ve 70 adliye memurunun Bursa Gemlik adliye binasında hayatlarını riske atarak çalışmak zorunda bırakıldıkları iddiası Bursa milletvekili Kemal EKİNCİ tarafından soru önergesi ile Meclise taşındı.

Ekinci önergesinde, Adalet Bakanlığının görevleri arasında “Hizmet Binalarımızda Çağın Gelişmelerine Uygun, Kaliteli ve iyi işleyen Yargı Bakımından Gerekli Olan Fiziki Mekânların Oluşturulmasını Sağlamak, Halen Hükümet Konaklarının Zemin Katlarında veya Şehir içerisindeki Apartman Dairelerinde Çok Olumsuz Şartlar Altında Hizmet Vermeye Çalışan Adliyeler Yerine Günümüz Şartlarına Uygun ve Gelecekteki ihtiyacı Karşılayacak Nitelikte Yeni ve Modem Adliye binaları inşa etmek” olduğunu belirtti.

Bina her an yıkılabilir

Bursa milletvekili soru önergesinde, Bursa İli Gemlik İlçesi Adliye binasının; 15 Hâkim savcı ve 70 Adliye Memuru olmak üzere 85 Yargı personeli tarafından halen  kullanıldığı, binayı daha önce bir kamu kurumunun kullandığı ancak daha sonra boşalttığı, 6 katlı, toplam kullanım alanı 700 m2 civarında bir apartman dairesi olduğu, bina ile ilgili olarak 2009 ve 2012 yıllarında 2 adet rapor tanzim edilerek, her iki raporda da binanın depreme dayanıksız olduğu, yasal standartların çok altında olduğu, her an yıkılabileceği ve derhal boşaltılması gerektiğinin belirlendiği ve konunun, Adalet Bakanlığı’na da ulaşmış olup bakanlık tarafından geçmişte uygun bir bina bulunarak taşınması hususunda adliyeye yazı göndermişse de geçilebilecek kamu binası veya özel bir bina bulunamadığı iddialarını dile getirmiştir.

Ekinci ayrıca, idari personelin, yaptığı çalışmalar ile toplam kullanım alanı 2400 m2 civarında olan yeni ve depreme dayanıklı bir bina bulduğu, binanın adliye yeri olarak kullanılması için gerekli projenin çizdirildiği ve durumu içeren bilgilerin Adalet Bakanlığı’na gönderildiğini belirterek, Adalet Bakanlığı’ndan adliyeye ulaşan yazıda önerilen yapı için kira bedelinin yüksek bulunduğu ve uygun kamu binası veya özel bir binanın bulunması istendiğini ve çalışanların halen birinci derece deprem bölgesinde ve her an yıkılabilecek bir binada hizmet vermeye mahkûm edildiğini ifade etmiştir.

Ekinci bu iddialar çerçevesinde Adalet Bakanına aşağıdaki soruları yöneltmiştir:

“Bu değerlendirmeler ışında;

1. Bursa İli Gemlik İlçesi Adalet binası ile ilgili olarak yapılmış bir çalışma var mıdır? Mahalline giderek inceleme yapılmış mıdır? Yapıldı ise detayları nelerdir?

2. Bursa İli Gemlik İlçesi Adalet binası ile ilgili olarak Bakanlıkça yapılan değerlendirmeler ve sonuçları nelerdir? İlçe tarafından hazırlanan öneri ve değerlendirmeler neden olumsuz sonuçlanmıştır?

3. Bakanlığın görevleri arasında yer alan Adliye binaları yapılması hizmeti Gemlik İlçesi için planlanmış mıdır? Planlanmış ise gerçekleştirilme zamanı nedir?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.