logo yeni

calisanlar2 copy

UZMAN ERBAŞLAR İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Mersin milletvekili Ali ÖZ ve arkadaşları tarafından uzman erbaşların çalışma ve özlük hakları ile ilgili sorun ve sıkıntıların tespit edilerek, alınacak önlemlerin belirlenmesi hususunda meclis araştırması açılması TBMM Başkanlığına teklif edildi.

Önergede uzman erbaşların sıkıntıları ve sorunları şu şekilde dile getirildi:

“Devletler sahip oldukları toprakları üzerinde yaşayan vatandaşlarının sosyal ekonomik ve askeri anlamda her türlü güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Devlet, onu oluşturan vatandaşlarını ulusal sınırlar içerisinde meydana gelebilecek herhangi bir tehdide karşı korumakla sorumlu olmanın yanı sıra onları ulusal sınırlar ötesinde de korumakla sorumludur.

Vatandaşının güvenliğini sağlamakla sorumlu olan devlet, bu misyonu bünyesinde yer alan siyasi ve askeri kurumlar aracılığıyla yürütür. Ülkemizde iç güvenliğin tesis edilmesi Emniyet ve Jandarma teşkilatına ait iken, devletimizin dış tehditlere karşı savunulması Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesidir.

1980’li yılların ortasında başlayan uzman erbaş alımına yönelik çalışmalar çerçevesinde hazırlanan 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu 18.3.1986 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 3269 sayılı Kanun uyarınca uzman erbaş istihdamına ise 1989 yılında haşlanmıştır. Neden hala gereken profesyonel yapıya kavuşamadığımızın cevabını ise ülkemizin 1990’lı yıllar boyunca siyasal ve ekonomik krizler içerisinde aramak doğru olacaktır.

TSK’nın operasyonel bel kemiği olarak kabul edilen ve terörle mücadelenin merkezinde yer alan uzman çavuşların sayısındaki ani düşüş dikkat çekicidir. TSK içerisinde görev yapan uzman erbaşların sorunları çığ gibi büyüyor. Hiçbir sosyal güvenceleri bulunmuyor. Uzman erbaşlar 3269 sayılı kanununa bağlı olarak TSK içerisinde görev yapıyorlar. TSK içerisinde insan yerine konulmak isteyen uzman erbaşların derdi oldukça büyük. Özlük hakları yok denilecek kadar yetersiz olan uzman erbaşlar 45 yaşına kadar çalıştırılıp, emekli olana kadar başka bir devlet kuruluşunda emekliliğe sevk ediliyor. Yıllarca görev yaptığı Türk Silahlı Kuvvetlerinden üniformalarıyla emekli edilmemektedirler. Uzman erbaşlara uygulanan bu yöntem çifte standart bir durum değil midir? Onurlu bir şekilde üniformalarını taşıyan uzman erbaşlara aynı üniforma ile emekli olma hakkı verilmiyor. Uzman Erbaşa hasta olmak bile yasak. Kanun 90 gün hasta olabilirsin diyor. 90 günden fazla hasta olursan Allah muhafaza kansere yakalanırsan meslekten atılırsın diyor. Bu bir insan hakları ihlali değil midir? Kronik rahatsızlıkları durumunda bile doktor raporuna bakılmadan, iyileşip iyileşmeyeceği kesinleşmeden ilişiği kesilen bu personellerimiz mağduriyet yaşamakta ve gelecek kaygısı içerisinde görevlerini yapmaktadırlar. Uzman erbaşlarımız yıl içerisinde iki sicil amirinden toplamda 30 günü aşan cezalarda yine kurumdan ilişikleri kesilmektedir. Sicil amirlerinin verdiği kararlara da yargı yolu kapalıdır. Diğer kurumlardaki personele uygulanan ek göstergeleri de bulunmamaktadır. Uzman erbaşların sıkıntısı sadece bununla da sınırlı değil. Yaptıkları işle orantılı olarak arkalarında duracak herhangi bir kanun yok. O günün şartları, vahim olaylar, çıkılan operasyonların uzunluğu, 30-35 gün arazide kalmaları, yıllardır düzelmeyen özlük hakları, ordu evine bile girememeleri, dışlanma, horlanma gibi nedenler…

43 bin uzman erbaş ve ailesini ilgilendiren bu soruna çözüm bulmamız gerekiyor.

2023 yılına, Cumhuriyetimizin 100.yılına gelindiğinde gerçek anlamda dosta güven, düşmana korku veren son derece etkin, hızlı, mobil ve sonuç odaklı bir orduya sahip olmalıyız. Bunun da temelinde, Türkiye’nin gözbebeği Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının sorunlarını tespit etmek, çözüm üretmek olmalıdır. Onları içinde bulundukları bu umutsuzluktan kurtarmak olmalıdır. Önergemiz bu amaçla hazırlanmıştır.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.