logo yeni

calisanlar2 copy

ASELSAN’DAKİ MÜHENDİS ÖLÜMLERİNİN NEDENİ NE?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ASELSAN’da çalışan mühendislerden son yıllarda yaşamını yitirenlerin ölüm sebepleri konusundaki şüphelerin giderilememiş olması nedeniyle kamuoyunda oluşan kaygıların giderilmesi amacıyla bu olayların araştırılması ve savunma sanayi alanının güçlendirilmesini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırma yapılması istendi.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut ACAR tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinde, şu gerekçelerden hareket edildi:

“ASELSAN'da çalışan ve 2006-2008 döneminde yaşamını yitiren 5 mühendisin ölüm nedenleri ile ilgili şüpheler, aradan uzun bir zaman geçmesine karşın giderilmemiştir. Mühendislerin intihar ya da kaza sonucu öldüklerine ilişkin tespitlerin yanı sıra, bir operasyon sonucu öldürüldükleri iddiaları da yaygındır.

Son olarak ASELSAN’ın Akyurt Tesislerinde çalışan mühendis Hasan Öksüz degeçirdiği kazada yaşamını yitirmiştir. Bu olay da geçmiş yıllardaki ASELSAN mühendislerinin ölümünü akla getirmiş, bir kaza mı yoksa suikast mi olduğu tartışmaları yapılmıştır.

Mühendislerin ‘uçak tanıma sistemlerinin millileştirilmesi projesi’, ‘milli tank projesi’ gibi konularda çalışma yapmalarının ölümlerinde etkili olduğuna ilişkin iddialar somut bir şekilde yanıt bulmuş değildir.

Ayrıca, Türkiye’nin en önemli yazılım firması olan HAVELSAN'ın Genel Müdürü Dr. Ömer Faruk Yarman da bir soruşturma bahanesiyle tutuklanmıştır. Yarman’ın "insansız uçak projeleri" üzerinde çalışan yürüttüğü, bu nedenle hedef yapıldığı iddia edilmektedir.

Türkiye, ulusal güvenliğini ilgilendiren konularda çalışmalar yapan kişilerin bir şekilde cezalandırıldığı ülke görünümündedir. ‘Üreten cezalandırılıyor’ algısı yaygındır.

Türkiye'nin ulusal güvenliğini yakından ilgilendiren savunma sanayinin bu tür iddialarla gündeme gelmesi ve iddiaların uzun süre yanıtsız bırakılması, bu alanda çalışanları ve halkımızı kaygılandırmaktadır.

Bu tür iddiaların somut bir şekilde yanıtlanması, kamuoyunda oluşan şüphelerin giderilmesi, savunma sanayinin güvenli şekilde çalışması için zorunludur.

Bu nedenlerle, geçtiğimiz günlerde bir ASELSAN mühendisinin daha yaşamını yitirmesi ile yeniden gündeme gelen ASELSAN mühendislerinin ölümleri üzerindeki şüphelerin giderilmesini sağlayacak araştırmaların yapılması ve savunma sanayinin güvenli şekilde çalışmasını sağlayacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.