logo yeni

calisanlar2 copy

BÜYÜKŞEHİR YASASI İPTAL EDİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Büyükşehir Yasası’nın bazı maddelerinin iptal edilmesi ve yürütülmesinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunuldu. İptali istenen maddeler arasında, kapatılan mahalli idareler personelinin nakline ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza ÖZTÜRK, Hatay Milletvekili Mevlüt DUDU ile birlikte CHP adına Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunduktan sonra, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

6360 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasasıyla 13 ilde büyükşehir belediyesi ile 26 ilde ilçe kurulmasının öngörüldüğünü ve CHP olarak yeni büyükşehirler kurulmasına bir itirazlarının olmadığını dile getiren ÖZTÜRK, ”Ancak, kanunun içerisinde bazı maddeler, Anayasa’ya aykırıdır. Bu nedenle, 121 CHP milletvekili olarak bu kanunun bazı maddelerinin iptal edilmesi istemiyle dava açtık” dedi.

Milletvekili ÖZTÜRK; ”Dava dilekçesinde de belirtildiği gibi, kanunun birinci, ikinci, dördüncü, altıncı ve on yedinci maddesi. Yine geçici ikinci maddesi ve otuz dördüncü maddesi Anayasa’ya aykırıdır. Esas olarak başlıca itiraz noktamız, köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılması, yine kaldırılan belediyelerde referandum yapılmaksızın o belediyelerin kaldırılması ikinci itiraz noktamız. Üçüncü itiraz noktamız da yine hepimiz biliyoruz ki büyükşehir belediyesi vasıtasıyla kırsal kesime etkin ve verimli bir hizmet götürmek mümkün değildir. Daha önce belediye sınırları dışındaki köylere hizmet, il genel meclisi üyeleri eliyle ve il encümenleri vasıtasıyla yapılıyordu. Köy muhtarları etkin olarak görev yapıyorlardı. Şimdi köylerin tüzel kişiliği kaldırıldı ve mahalleye dönüştürüldü. Köy muhtarları merkez valisi yapıldı, hatta vali yardımcısı yapıldı. Etkinlikleri ve anlamı yitirildi. Köyler aslında bizim devlet yapılanmamızın ve demokrasimizin en temel taşlarıdır ve dolayısıyla köyleri ortadan kaldırmak, köylü düşmanı, faşist bir anlayışın, zihniyetin tipik tezahüründen ibarettir. Şimdi örneğin Mardin’de köy korucuları var, bunların hepsi şimdi mahalle korucusu oldu.” ifadelerini de kullandı.

Büyükşehir yasasının iptali istenen maddeleri arasında, kapatılan mahalli idareler personelinin nakline ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.