logo yeni

calisanlar2 copy

BÜROKRATLAR AKP GENEL MERKEZİNE GİDİP BRİFİNG Mİ VERİYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli bürokratların, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezine giderek görevleri ve kurumlarının faaliyetleri ile ilgili düzenli olarak brifingler verdiği iddiaları Meclis gündemine taşındı. 

Ankara Milletvekili İzzet ÇETİN, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli bürokratların AKP Genel Merkezine giderek Genel Başkan Yardımcısı Süleyman SOYLU’ya, görevleri ve kurumlarının faaliyetleri ile ilgili düzenli olarak brifing verdiklerinin iddia edildiğini belirterek, TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu. 

Soru önergesinde “Ülkemizde kamu bürokrasisi ile siyaset ve siyasetçilerin ilişkisi öteden beri tartışılan bir konudur. Bu konudaki yerleşik uygulama kamu bürokrasisi ile siyasi partiler ve siyasetçilerin doğrudan ilişki kurmaması şeklindedir. Kamu personelinin siyasi partilere üye olmasının yasak olması, siyasi propaganda yapmalarının yasak olması, görevlerini yasalara uygun şekilde tarafsızlık içerisinde yerine getirmelerinin beklenmesi, seçimlerde aday olacak kamu personelinin belirlenen süreler içerisinde tarafsızlığın sağlanabilmesi için görevlerinden çekilmek zorunda olmaları bu durumun örneklerindendir.” diyen Milletvekili ÇETİN, brifing iddialarıyla ilgili olarak Başbakanın şu sorulara cevap vermesini istedi:

“1-İddia edildiği gibi kamu görevlisi bürokratların AKP Genel Merkezine giderek Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soyluya brifing verdikleri doğru mudur?

2-Doğru ise bürokratlara bu talimat tarafınızdan mı verilmiştir?

3-AKP Genel Başkanı ve Başbakan olarak bu brifingler bilginiz dışında veriliyorsa partinizin genel merkezine kadar giderek brifing veren bürokratlar hakkında gerekli soruşturma yapılacak mıdır?

4-Süleyman Soylu’ya  brifing verenler arasında askeri bürokratlar ve yargı mensupları da var mıdır?

5-Parti yönetiminde yer alanlara bakanlıkların faaliyetlerine ilişkin bilgilerin siyasi kimlik taşıyan Bakanlar yerine bürokratlar tarafından verilmesinin nedeni nedir?

6-Süleyman Soylu dışında başka parti yöneticilerine de aynı brifingler verilmekte midir?

7-Başbakan olarak sizin ve diğer Bakanların dışında partinizin yöneticileri de bürokratlara talimat vermekte midir?

8-Başka siyasi partilere ve parti yöneticilerine de aynı brifingler verilmekte midir?

9-Bu brifingler yürürlükteki mevzuata uygun mudur?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.