logo yeni

GÖREVDEN ALINAN BAKAN, BÜROKRATLARIN İSTİFASINI NEDEN İSTER?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bakanlar Kurulu üyelerinin 4’ünün görevden alınarak yerlerine yenilerinin atanmasından sonra, görevden alınan bakanların görevi bıraktıkları gün ilgili bakanlıkların üst düzey yöneticilerinin görevden ayrılmalarını istedikleri iddiaları konuşulmaya başlandı. Özellikle Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ’ın Bakanlık bürokratlarıyla yaptığı toplantıda, tüm bürokratlardan istifalarını sunmalarını istediği belirtiliyor. 

Devlet Memurları Kanununa göre, memurlar kariyer ve liyakat ilkeleri doğrultusunda göreve atanmaları gerekir. Bu atamalarda kamu yararı ve hizmet gerekleri çerçevesinde, idarelerin takdir hakkı da söz konusu olabilmektedir. Aynı şekilde, memurların hangi hallerde görevden alınacakları da açıkça düzenlenmiştir. Görevini gereği gibi yerine getirmeyen, bulunduğu görevi yapmasına engel durumları tespit edilen ve ceza alan personelin görevden alınması da doğal bir durumdur. 

Bu nedenle, hükümetin ya da belli bir bakanın memuru olmayıp Devletin memuru olan kişilerin, görevden alınma gereği duyulmuş Bakanla birlikte görevi bırakmaları, talep ya da zorlamayla değil kendi istekleriyle ya da 657 sayılı Kanun çerçevesinde gerçekleşebilecek bir durumdur.

Bakanın görevden alınması, bakanlık hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin sorunlardan kaynaklanıyorsa ya da bürokratların yaptıkları işlemlerden dolayı endişe duyuluyorsa ve yeni Bakanın tutumunun ne olacağı da kestirilemiyorsa, istifa yolu seçilerek soruşturmalardan ve sorumluluktan kurtulmak istenmiş olabilir. (Örneğin, Sağlık Bakanlığında üst düzeydeki görevli bürokratların başhekim, hastane yöneticisi vb. gösterilip yüksek maaş aldıkları iddiası burada da yer verdiğimiz üzere TBMM’de soru önergesine konu edilmişti.)

Öte yandan, bürokratların göreve hak ederek geldiğini ve işlerini layıkıyla yaptığını düşündüğümüzde ise, toplu istifaların Bakanlık islerinin yürürtülmesinde aksamalara ve yeni gelen Bakanın ilk dönemlerde sıkıntı yaşamasına da sebep olabilecektir. Bir bakıma, eski Bakanın kıymeti anlaşılsın diye istifa edilmesi gerektiğini düşünenler de olabilir.

Bürokratların toplu istifasının, başka bir sebepten dolayı istenmesi de söz konusu olabileceği gibi, görevden alınmış olan Bakanların bu yöndeki isteklerinin gerçek sebebini anlamaya çalışarak konuya ilişkin değerlendirme yapılmasının daha uygun olacağı düşünülmektedir.

Eğer amaç sadece yeni gelecek Bakan için rahat bir çalışma alanı sağlamak ise, istifaların eskisi Bakana değil yeni bakanın Bakanın değerlendirmesine sunulması; istifaların olası bir soruşturmadan kaçma düşüncesinden kaynaklanması halinde ise, yeni Bakan tarafından her şartta konunun aydınlatılmaya ve suç unsuru taşıyan hususlarda ilgililerin hesap vermesinin sağlanmasına yönelik çalışmaların yapılması gerekecektir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.