logo yeni

MEMUR HAKKINI ARAMAKTAN ÇEKİNMİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Abant’ta bu hafta sonu düzenlenen ''Kamu Personel Sisteminin Sorunları, Çözüm Önerileri ve 2023 Vizyonu Çalıştayı''nda konuşan Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu 657 ile ilgili görüşlerini anlattı.

657 sayılı Kanun eskidi

Karakullukçu “Kamu  İstihdamında  İnsan Kaynakları Planlaması Ve Kamu Personel Sisteminin Yargısal Denetimi” başlıklı paneldeki konuşmasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 50 yıldan uzun bir süredir yürürlükte olduğunu belirterek, Kanunun, bu süre içinde yapılan değişiklikler sonucunda ''yamalı bohçaya'' dönüştüğünü ifade etti.

Karakullukçu, 1965 yılında yürürlüğe giren 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun bu zamanın koşullarını karşılayamaması sebebiyle kanunda düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

3 davadan biri memurlarla ilgili

Memur hukuku ile ilgili olarak 2012 yılında açılan davalara da değinen Karakullukçu, ''Danıştay'da 2012'de açılan dava sayısı 140 bin adet. Görülen 140 bin davanın içinde, memur hukuku ile ilgili açılan dava sayısı 50 bin. Yeni yıla devreden dosya sayısı 208 bin, 208 bin dosyanın içerisindeki memur hukuku ile ilgili dosya sayısı 75 bin. Buna göre, açılan her 3 ihtilafın bir tanesi memur hukuku ile ilgili'' diye konuştu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.