logo yeni

HANGİ EĞİTİM DÜZEYİ DAHA RAHAT İŞ BULDURUYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, diğer ülkelerin aksine Türkiye’de en çok işsiz kalanlar yüksek öğrenim görenler oluyor. Eğitim seviyesi yükseldikçe, daha yüksek ücret beklentisi içine girilmesi ve bu beklentinin karşılanmaması, işsizliğin esas sebebini oluşturuyor.

İŞKUR İstihdam Uzmanı Özkan Öztürk tarafından TÜİK’in 2011 istihdam verileri üzerinden yapılan araştırmaya göre, gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 18,4’le genel işsizlik oranının iki katının da üzerinde seyrediyor. Bu işsizliğin en yüksek olduğu kesimi ise yüzde 30’la üniversite mezunları oluşturuyor. Üniversite mezunu gençleri böylesine yüksek düzeyde işsiz bırakan temel neden ise bu gençlerin ücret beklentilerinin diğer gençlere göre çok yüksek olması. Üniversiteden yeni mezun olan gençler yüksek ücret beklentisiyle istihdam piyasasına giriyor, beklentiler karşılanmayınca da eğitimli işsizler ordusu büyüyor.

Bununla birlikte lise düzeyinde eğitime sahip gençlerin işsiz kalmasında ise iş deneyimi eksikliği ile mesleki formasyonun yetersiz kalması etkili oluyor. Özellikle düz liselerden mezun olan gençler herhangi bir mesleğe sahip olamadıkları için iş bulamıyorlar.

Araştırma sonuçları, gelişmiş ülkelerde eğitim düzeyi arttıkça işsizlik oranının azaldığını, Türkiye’de ise tam tersine eğitim arttıkça işsizliğin yükseldiğini işaret ediyor. Üniversite mezunlarının zirvede yer aldığı Türkiye’deki genç işsizlik sıralamasında okuryazar olmayan gençler yüzde 11,2 ile en iyi durumda görünüyor.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.