logo yeni

TAŞERON YASASI GÜNDEME GELECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

CHP'li milletvekilleri düzenledikleri basın toplantısında, taşeron işçilerin sendikal haklarının ortadan kaldırıldığını savundu.

Sendikalar yok ediliyor

Sendika özgürlüğü, toplu sözleşme özerkliği ve grev hakkının insan haklarının temel bir uzantısı olduğunu belirten CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, "Türkiye'de işçilerin sendikal örgütlenme hakları uzun yıllar engellenmiştir. Tüm çağdaş dünyada örgütlenme hakkı güvence altındayken ülkemizde sendikalar yok ediliyor, işçiler sistematik şekilde örgütsüzleştiriliyor" dedi.

“Taşerona müjde” haberleri kandırmaca

Mevcut 'Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu' ve yasal mevzuatın, taşeron işçisinin sendika hakkını ortadan kaldırdığını belirten Çam, "Taşerona müjde' başlığı altında günlerdir basına servis edilen kadro müjdesi haberleri sadece halkımızı kandırmaktan ibarettir. Taşeronlaştırmayı meşrulaştırmak, sendikaların örgütlenmesini imkansız kılacak düzenlemeler yapmak, güvencesiz, örgütsüz, esnek bir çalışma yaşamı yaratmak, AKP hükümetinin iş yaşamındaki en temel icraatıdır" şeklinde konuştu.

"AKP'nin oyunlarına ve hayal tacirliğine artık bir son verilmelidir" diyen Çam, Zonguldak'da meydana gelen maden kazasını hatırlatarak, "8 emekçi kardeşimiz hayatını kaybetti. Ve bu hükümet daha işçilerimizin cesetleri göçük altındayken bir genelge yayımlayarak borçlu olan işçilerin tazminatsız olarak işten atılacağını ilan etti. Taşeron maden şirketlerinde meydana gelen iş cinayetlerinin gerçek nedenleri saklanmak istenirken, bu kazalardan da işçileri sorumlu tutmaya çalıştı. Bu durum en hafif tabirle vicdansızlıktır, insafsızlıktır" dedi.

Pazartesi Bakanlar Kuruluna gelecek mi?

Öte yandan, taşeron işçilere fazla çalışma, izin ve kıdem hakkı gibi düzenlemeler içeren kanun tasarısının  pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu gündeminde ele alınacağı söyleniyor. Tasarı söylendiği şekilde kanunlaşırsa mesai konusu, 11 ayda bir işten çıkarılıp geri alınarak işçilerin kıdemlerinin yanması problemleri çözülebilir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.