logo yeni

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE SEFER GÖREV EMRİ SORULDU MU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Milli Savunma Bakanlığı tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın il milli eğitim müdürlüklerine yazı yazılarak okullarda görev yapan idareciler, kadrolu öğretmenler ve tüm erkek personel içinden sefer görev emri olanların kendilerine bildirilmesi istediği iddia edildi.

Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer tarafından dile getirilen iddilar önerge şeklinde Milli Eğitim Bakanına cevaplaması istemiyle soruldu.

Önergede metninde konuyla ilgili şöyle denildi;

“AKP Hükümeti’nin Suriye politikası, patriotların Türkiye’ye gelmesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekirse Suriye’yi işgal edebileceklerini açıklamasının ardından Türkiye’nin istemediği bir savaşa adım adım sürüklendiği yorumlarına neden olurken, bu girişimlere devlet kurumlarının da hazırlandığı ileri sürülmektedir.

Bu çerçevede, Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB), Milli Eğitim Bakanlığı’nın il milli eğitim müdürlüklerine yazı yazarak okullarda görev yapan tüm kadrolu öğretmen, idareciler de dahil tüm erkek personel içinden sefer görev emri olanların kendilerine bildirilmesi istediği iddia edilmektedir. Bu çerçevede;

1.Bakanlığınızın il milli eğitim müdürlüklerine, il müdürlüklerinin ise okullara yazı göndererek okullarda görev yapanların “seferberlik” bilgilerini istediği iddiası doğru mudur? Önceki yıllarda okullarda, görev yapan personelin askerlik durumlarıyla ilgili bilgilerin istenmesine karşın, “seferberlik bilgilerinin” ilk defa istendiği iddiası gerçeği yansıtmakta mıdır?

2. Seferberlik emrinin tanımı; “Sefer görev emri, sefer görevi verilen yedek personelin seferberlik ve sav halinde nereye gideceğini, ne kadar zaman içinde birliğine katılacağını ve katılacağı birliğin kapalı adım bildiren ve kendilerine barışta verilen bir belgedir. Yedek personele; sınıf, rütbe, branş ve ihtisas kod numarası esas alınarak muvazzaflık döneminde yetiştirildiği görevlere uygun sefer görevi verilir” şeklindedir. Bilgilerin talep edilmesinin nedeni Türkiye’nin bir savın eşiğinde olması mıdır?

3. Seferberlik bilgilerinin istenmesinin ilk defa gerçekleştiği iddiası doğru ise, bunun hükümetinizin Suriye politikası, patriotların Türkiye’ye getirilmesi ve Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekirse Suriye yi işgal edebileceklerini açıklamasının bir alakası var mıdır?

4. Benzer uygulamalar bakanlığınızın ya da diğer bakanlıkların rutin uygulaması mıdır? Öyle ise sözü edilen uygulama, hangi mevzuat gereğince yerine getirilmektedir? Değil ise bu girişimin gerekçesi nedir?

5. Yapılan girişim doğrultusunda 2013 yılı için “yedeklik yoklaması, sefer görev emri ve erteleme işlemleri” olan kaç personel bulunmaktadır?“

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.