logo yeni

AYNI KURUMDA AYNI İŞİ YAPIP FARKLI ÜCRET ALMAK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

 

Kamu kurum ve kuruluşlarında farklı istihdam türleri söz konusu olduğundan; aynı birimde ve aynı işi yapmakla birlikte, statü farkı nedeniyle aynı ücreti almayan ve ilerlemelerde aynı haklara sahip olmayan personel, bu durumdan şikayetçi.

İstihdamlarının dayanağı olan mevzuat hükümlerinin farklı olmasından kaynaklanan statü farklarının personel arasında yarattığı huzursuzluk TBMM’de soru önergesine konu edildi.

CHP Balıkesir Milletvekili Av. Ayşe Nedret AKOVA;

-Kamu kurumlarında birlikte çalışan memur ve sözleşmeli personelin, aynı üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olmalarına, aynı işi yapmalarına rağmen, statülerinin farklı olması nedeniyle eşit haklardan yararlanamadıklarını,

-İşçi statüsünde olan personelin kurumları tarafından istenilen yerde ve pozisyonda çalıştırılmalarına rağmen, memur ve sözleşmeli personel gibi unvan kullanamadıklarını; şef, müdür yardımcısı ve müdürlük gibi makamlara yükselemediklerini; tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından yararlanamadıklarını; meslekleri ile ilgili toplantılar, seminerlere ve eğitimlere katılamadıklarını

belirterek, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

“1. Üniversite mezunu olup, işçi olarak çalışan kişilerin, memur kadrosuna geçirilmeleri konusunda ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Ne zaman memur kadrosuna geçirileceklerdir?

2. Üniversite mezunu olup, işçi olarak çalışan kişilerin, tayin, nakil, geçici görev, görevde yükselme ve unvan kullanabilme haklarının olmaması ile ilgili sorunlarının çözümü için gerekli ne tür çalışmalar yapılmaktadır?

3. Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırı ve çalışma barışını bozacak şekilde yapılan uygulamalarla ilgili dengesizliğini gidermek için çalışma yapılması planlanmakta mıdır?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.