logo yeni

LOJMANLARI İSTİSMAR EDENLER KİMLER?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait lojmanlar, kamu personeli arasındaki eşitsizliğin başlıca kaynaklarından biridir. Kurum içi ve kurumlar arası adaletsizliklere yol açmasının yanında kamu kurumlarındaki lojmanlarla ilgili iddialar ve şikayetler de zaman zaman kamu personeli arasında dillendirilir.

İşte bu iddialar ve şikayetlerin bir kısmına değinen Giresun milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, genel olarak kamuda bilindiği halde fazla dile getirilmeyen bu hususlarla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.

Giresun milletvekili Karaahmetoğlu’na ulaşan şikayetler;

“Kamuya ait konut sayısının 30.06.2011 tarihi itibariyle 209.684 adet olduğu soru önergeme Maliye Bakanı tarafından verilen yanıtta belirtilmektedir. Kamu lojmanlarının tahsisine kullanımına ilişkin kimi usulsüzlükler yaşandığı tarafımıza iletilen şikâyetlerdendir. Bu hususta;

1. Kamu lojmanlarının hak sahibi kişiler dışında kullanılmasına ilişkin tespitler yapılmakta mıdır? Bu konuda şikâyetlerden haberdar mısınız?

2. Ekonomik durumu iyi olup lojmanda oturmak yerine, adına tahsis edilen lojman hakkını yitirmemek için yakınlarını kendi ikamet ediyormuş gibi göstererek yararlanan kamu personelleri var mıdır? Bu kişilerin tespiti yapılmakta mıdır?

3. Kadroları farklı kurumlarda olup diğer kamu kurumlarının Lojmanlarından yararlanan personel sayısı kaçtır? Bu kişilerin eski kurumlarının lojmanlarından halen yararlanıyor olmalarının sebebini açıklar mısınız?

4. Satışı düşünülen kamu lojmanlarının satış öncesi devletin imkânları ile tadilatlarının yapılması söz konusu mudur?

5. Kamu lojmanlarının rayiç bedellerinin çok altında, bürokratlara ya da içerisinde oturan kişilere öncelik tanınarak satışı planlanmakta mıdır?

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.