logo yeni

ESNEK ÇALIŞMA BÖYLE OLSA GEREK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bir şirkette çok yüksek maaşla yazılım işlerini yürüten personelin, işlerini kendisi yapmayarak ücretinin beşte birinden daha az bir fiyata, fason üretim yapan Çinli bir şirkete yaptırdığı anlaşıldı.

Amerika'da, uzaktan çalışmayı teşvik etmek amacıyla iki yıldan beridir, çalışanlarının siteme uzaktan dahil olmasına imkan veren şirketin, yazılım işlerinde görevli 40'lı yaşlardaki personelinin iş günlerinde çalışmak yerine internette sörf yaptığı, YouTube videoları izlediği, sosyal paylaşım ve alışveriş sitelerinde gezindiği sanılıyor.  Çalıştığı şirketten altı sıfırlı ücret alan yazılımcının, maaşının yaklaşık beşte birini, kendi işini yapması için Şinyang kentindeki bir şirkete verdiği belirtiliyor.

Dolandırıcılık, altyapı şirketinin 'sanal özel ağ' (VPN) üzerinde anormal yoğunluk görülmesi nedeniyle telekomünikasyon devi Verizon'dan denetim yapmasını istemesiyle ortaya çıktı. Çalışanın iş istasyonu ile Şinyang kenti arasında açık ve aktif bir VPN bağlantısı olduğunu tespit eden şirket, Çin'e gizli bilgilerin sızdırılması için kötü amaçlı bir yazılım bulunduğundan şüpheleniyordu.

Verizon yetkilileri, şirketin uzaktan çalışmayı teşvik etmek için iki yıldır standart bir VPN kullandığını belirtti. Şirketin risk ekibi, VPN bağlantısının, söz konusu çalışanın kimlik bilgileri aracılığıyla kurulduğunu belirledi. Çalışanın bilgisayarında yapılan incelemede, Çin'deki şirket adına kesilmiş yüzlerce faturaya rastlandı.

"Kendi halinde ve sessiz" diye tanınan ve çeşitli programlama dilleri bilen çalışanın, "kendi işini yaptırmak için Çinli firmaya altı sıfırlı maaşının beşte birinden azını harcadığını" da söyleyen Şirket yetkilileri, söz konusu çalışanın, RSA şifreleme aygıtını acele posta hizmetiyle Çin'e gönderdiğini, böylece, onun kimlik bilgileriyle erişim sağlayan Çinli firma çalışanları onu sabah dokuzdan akşam beşe kadar çalışıyormuş gibi gösterdiğini ifade ettiler.

Dolandırıcı 'çalışanın' benzer yöntemi birçok şirkette de uyguladığını belirten yetkilikler, personel için "Senede yüz binlerce dolar kazanıp Çinli danışmanlık şirketine sadece yıllık yaklaşık 50 bin dolar ödüyordu" dediler.

Söz konusu kişinin şirketle ilişiği kesildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.