logo yeni

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN 8761 ÇALIŞANI İÇİN KADRO ARANIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Karayolları Genel Müdürlüğü’nde yaklaşık 15 yıldır görev yapan 8761 işçinin, kadroya geçirilmeleri konusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Maliye Bakanlığı’na sunulan raporun sonucu merak ediliyor.

MHP Kayseri Milletvekili l Yusuf HALAÇOĞLU, “Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, 2006 yılından bu yana emekli olan kadrolu işçi personelin yerlerine yeni kadro verilmemiştir. Ayrıca 1990 yılından bu yana da işçi sayısında %200’lük bir azalma olmuştur. Bununla birlikte yaklaşık 15 yıldır yüklenici firmalar aracılığı ile 8761 işçi (Ocak 2012 tarihi itibari ile) hizmet alımı ile görev yapmaktadır. Bu konu ve mahkeme kararına istinaden mevcut işçilerin Karayolları Genel Müdürlüğü kadrosuna atanmaları ile ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali YILDIRIM’ın da Maliye Bakanlığı’na 26.03.2012 tarihinde 00478 sayı ile sunduğu bir rapor mevcuttur.” diyerek,  söz konusu işçilerin kadroya geçirilmesi  konusundaki gelişmelere ilişkin olarak, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN  tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemi ile şu soruları sordu:

“1-Bahsi geçen 8761 işçinin Karayolları Genel Müdürlüğü kadrosuna atanmaları için bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise kendilerine ne zaman kadro verileceği düşünülmektedir?

2- Böyle bir çalışma yapılmamakta ise, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’ın da hizmetin aksamadan yürütülmesi ve maliyet açısından daha uygun olduğunu ilgili raporunda belirtmesine rağmen bahsi geçen işçilere kadro ihdas edilmeme gerekçesi nedir?

3-Yine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’ın belirttiği üzere “Karayolları Genel Müdürlüğü’nün mevcut işçilerinin %70’nin 46 yaş üzerinde olması ve yakın bir tarihte işçi sayısının daha da azalması” göz önüne getirildiğinde adı geçen Genel Müdürlüğün nasıl hizmet sunacağı düşünülmektedir.

4- Köprülerin ve otoyollarının özelleştirilmesi ile bu işçilere kadro verilmemesi arasında bir ilişki bulunmakta mıdır?

5- Bu işçilerin Toplu İş Sözleşmesinden doğan alacakları ile fiilen ödenen ücretler arasındaki geriye dönük 5 yıllık fark alacakları ile ilgili olarak bir çalışma yapılmakta mıdır, yapılmakta ise farkları ne zaman ödenecektir?”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.