logo yeni

TBMM AOÇ ARAZİSİNE KONGRE MERKEZİ VE DÜĞÜN SALONU YAPACAK MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Türkiye Büyük Millet Meclisinin Atatürk Orman Çiftliğinden arazi talebinde bulunduğu ve bu araziye sosyal tesis, düğün salonu ve kongre merkezi yapmayı planladığı iddia edildi.

Ankara’nın yeşil bir kent olmasında ve beton yığınına dönüşmekten kurtulmasında büyük katkısı olan ve Atatürk’ün Ankara’ya hediyesi olan Atatürk Orman Çiftliğine ait arazinin bir kısmına araziye sosyal tesisler yapılmasının gündemde olduğu medyaya da yansımıştı. 

Antalya milletvekili Avukat Gürkut Acar, TBMM’nin Atatürk Orman Çiftliği arazisine  sosyal tesis, düğün salonu ve kongre merkezi yapmak istediği iddialarını yazılı önerge haline getirerek TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sordu.

Gürkut Acar’ın önerge metni :

“TBMM Başkanlığı’nın Atatürk Orman Çiftliği arazisinden yer tahsisi konusunda girişimde bulunduğu, tahsis edilecek alana sosyal tesis, kongre merkezi ve düğün salonu yapılacağı kamuoyuna yansımıştır.

Büyük Atatürk’ün isteği ile oluşturulan Atatürk Orman Çiftliği arazisinin, kuruluş ve bağış amacı dışındaki tahsislerle sürekli daraltıldığı, betonlaştırıldığı bir dönemde TBMM’nin de benzer Şekilde girişimde bulunması kaygı yaratmıştır.

Bu kapsamda;

1-TBMM Başkanlığı Atatürk Orman Çiftliği arazinden tahsis yapılması için hangi tarihlerde başvuru yapmış bu başvurular nasıl sonuçlanmıştır? Son başvuru sonucunda arazının hangi bölgesinden ne kadar büyüklükte bir tahsis yapılmıştır?

2-Daha önce tahsis edilen alan var ise, bunlar hangi amaçla kullanılmaktadır? Son başvuru sonucu alınan bölgeye ne yapılacaktır? Sosyal tesis, kongre merkezi ve düğün salonu yapılacağı doğru mudur? Bu proje için ne kadar harcama yapılacaktır? :

3- TBMM Başkanlığı, AOÇ arazinden başka bir yer bulamamış mıdır? TBMM’nin, AOÇ arazisini, Büyük Atatürk’ün bağışı doğrultusunda korunması için çaba göstermek yerine, bu alanı betonlaştırılmaya donuk adımlar atması ne anlama gelmektedir? Bu girişim, TBMM’nin Atatürk’e, Atatürk’ün mirasına bakışını mı göstermektedir?

4-TBMM’nin, AOÇ alanından arazi tahsisi başvurusunu geri çekecek misiniz? TBMM’nin AOÇ arazisini betonlaştıracak projelerle anılmasına son verecek misiniz? TBMM’nin AOÇ’nin Atatürk’ün bağışı doğrultusunda korunması ve çevre koruma bilincinin geliştirilmesine öncülük etmesi için çaba gösterecek misiniz?”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.