logo yeni

BAKAN YARDIMCILARI NE İŞ YAPAR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

3046 sayılı Bakanlıkların Teşkilatlanmasına ilişkin Kanunda 2011 yılında 643 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapılan değişiklikle, bakan yardımcılığı sistemi getirilmişti.

Böylece, Bakanlara bağlı olarak, Bakana ve Bakanlığa verilen görevlerin yerine getirilmesinde yardımcı olmak üzere Bakan Yardımcısının atanabileceği hükme bağlanmıştı. Ayrıca Bakan Yardımcılarına en yüksek Devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan ödemelerin yüzde yüzellisi oranında aynı usul ve esaslar çerçevesinde aylık ücret ödeneceği de hüküm altına alınmıştı.

Kırıkkale milletvekili Mehmet S. Kesimoğlu bakan yardımcılarının durumlarını bakanlara yönelttiği yazılı soru önergelerine konu etti.

Kesimoğlunun yönelttiği sorular şu şekilde:

1-Sayın bakan yardımcınızı belirlerken göz önünde tuttuğunuz kriterler neler olmuştur?

2-Sayın bakan yardımcınıza devrettiğiniz yetkileriniz hangileridir; hangi tarihte, hangi talimatlarınızla devredilmiştir?

3-Sayın bakan yardımcınızın bugüne kadar tek imzayla yaptığı işlemler hangileridir?

4-Sayın bakan yardımcınız bugüne kadar hangi yurt içi ve yurt dışı gezileri yapmış ve bu geziler nedeniyle kendilerine ne kadar yolluk ödenmiştir?

5-Sayın bakan yardımcınızla sayın müsteşarınız arasındaki görev ve yetki bölüşümü nasıldır?

6-Sayın bakan yardımcınız görev yeri olarak sizinle aynı binayı mı kullanmaktadır, yoksa kendilerine bakanlığınıza ait diğer binalardan mı makam tahsis edilmiştir?

7-Sayın bakan yardımcınızın makamı kaç kişiden oluşmaktadır, isimleri ve görevleri nelerdir? Makamda görev yapanlara ne kadar aylık ücret verilmektedir? Başka mali hakları var mıdır? Her birine bugüne kadar yapılan ödemelerin tutarı ne kadardır?

8-Sayın bakan yardımcınıza bakanlığınızca konut ve araç tahsisi yapılmış mıdır? Yapılmışsa, aylık giderleri ne kadardır?

9-Sayın bakan yardımcınızın ve makamının giderleri hangi ödenek kalem(ler)inden karşılanmaktadır? Bu güne kadar yapılan harcamaların tutarı -kalemlerine göre- ne kadardır?

10-Sayın bakan yardımcınızın bakan yardımcısı sıfatıyla bugüne kadar yaptığı görev ve etkinlikler ile kullandığı yetkiler nelerdir?

11-Sayın bakan yardımcınız göreve başladığı günden bu yana, size eşlik ettiği gezi ve etkinlikler hangileridir?

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.