logo yeni

MİLLETVEKİLLERİ, GAZETECİLER, TKDK ÇALIŞANLARI SEVİNDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan 370 sıra sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

Gazeteci ve Milletvekillerine Fiili Hizmet Süresi Zammı

Kabul edilen yasaya göre, sarı basın kartı sahibi gazeteciler ile milletvekilleri ve dışarıdan atanan bakanların prim ödeme gün sayılarına, çalışma sürelerinin her 360 günü esas alınarak 90 gün fiili hizmet süresi zammı eklenecek. Dolayısıyla  gazeteci ve milletvekilleri her 4 yılda 1 yıl fazla çalışmış gibi değerlendirilerek, toplam süre 5 yıl olarak hesaplanacak.

Fiili hizmet zammı süresinin kaldırıldığı 2008 yılı Ekim ayı itibarıyla geçerli sayılmak üzere, gazetecilerin elde ettikleri fiili hizmet zammının toplamının yarısı kadar süre, emeklilik yaş hadlerinden düşerken, milletvekilleri için sürenin tamamı emeklilik yaş haddinden indirilecek.

Ayrıca, milletvekillerinin, milletvekili emekli aylığı almaya hak kazanmak için 2 yıl bekleme şartı kaldırıldı.

Çalışan Emeklilere Taksit

Yasa ile emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip, emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirme imkanına kavuşmuş oldular.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yabancı Dil Şartı Uzatıldı

MHP Kütahya milletvekili Prof.Dr. Alim Işık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunda sınav sorularını hazırlayan kişilerin yakınlarının başarılı olduğu, başvurma hakkı olmadığı halde başvuran kişilerin kabul edildiği, yabancı dil şartını yerine getiremediği halde personel alındığı gibi iddialarını gündeme getirmişti.

Buradaki haberimiz ile bu iddiaları içeren soru önergesini bizde haber yapmıştık. 5648 sayılı yasaya eklenen geçici madde ile yabancı dil şartını yerine getiremediği için yeni yılda sözleşmesi yenilenmeyen personele bir şans daha verilerek, sözleşmelerinin 2013 sonuna kadar uzatılması imkanı getirildi. Yasaya önerge ile eklenen geçici madde metni şöyle:

“Madde 14- 5648 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

Geçici Madde 2- 31/12/2012 tarihi itibarıyla Kurumda 14 üncü maddenin dördüncü fıkrası kapsamında istihdam edilenlerden sözleşmesi, dil yeterliliği şartını yerine getirememiş olması sebebiyle yenilenmeyen personelin sözleşmeleri, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, başkaca bir işleme gerek kalmaksızın 01/01/2013 tarihi itibarıyla yenilenmiş sayılır. Sözleşmesi bu şekilde yenilenen ve dil yeterliliği şartını sağlayamayan personelin bu şartı 31/12/2013 tarihine kadar yerine getirmesi zorunludur. Anılan tarihe kadar 14 üncü maddenin dördüncü fıkrasında öngörülen dil yeterliliği belgesini ibraz etmeyenlerin sözleşmeleri yenilenmez."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.