logo yeni

KAMU HASTANE BİRLİKLERİ YENİ RANT KAPISI MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

“Sağlıkta Dönüşüm Projesi” kapsamında oluşturulan Kamu Hastaneler Birliğinin, Türkiye’nin yeni KİT’leri haline dönüştüğü ve buralarda yöneticileri, yüksek ücretlerle ve kıyak maaşlarla istihdam etmenin Devlette yeni rant kapısı oluşturduğu iddia ediliyor.

Kamu Hastane Birliklerinin Kurulması İle Yöneticilere Ödenen Ücretler Katlandı

Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Kamu Hastaneler Birliğini konu ettiği soru önergesinde, kaç kamu hastaneler birliği oluşturulduğunu ve kaç genel sekreter, başkan, hastane yöneticisi, başhekim ve başhekim yardımcısı ile sözleşme imzalandığını sorarken, Kamu Hastaneler Birliğinin oluşturulması ile eski sistemde ki personel sayısı ve bunlara ödenen ücretlerin katlandığını iddia etti.

Yeni Rant Kapısı Oluşturuldu

Karaahmetoğlu bakan, milletvekili yakını olan kişilerin genel sekreter, başkan, hastane yöneticisi olarak görevlendirilerek daha önceki maaş ve tazminatlarından çok üzerinde maaş ve tazminatlarla sözleşme imzaladıkları, buna karşın sağlık emekçilerinin ise daha düşük ücretlerle daha fazla çalıştırıldığını belirterek, bu durumun kamuoyunu rahatsız etmeye devam ettiğini ve sağlıkta reform adı altında “Yandaşa kıyak maaş bağlamak üzere sağlıkta reform adı altında yeni bir rant kapısı” yaratıldığını iddia etti.

Karaahmetoğlu yazılı soru önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi:

•Yeni sistem ile birlikte hastane yönetimini titizlikle yürüten, il sağlık müdürlerinin, hastane idarecilerin uzaklaştırılması, siyasi iktidarın sağlıkta reform adı altında yürüttüğü bir kıyıma örnek değil midir?

•Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın vurguladığı ehliyet, liyakat sahibi olan kişilerin yönetici ve idareci görevlerinden alınarak yerine yüksek ücretlerle iktidara yakın yeni yüzlerce kadro oluşturulması Bakanlığınızın sağlıkta yeni bir rant kapısı yarattığı düşüncesini pekiştirmiyor mu?

•Hastaları müşteriye ve sağlık emekçilerini köleye çevirmenin adı olan Kamu Hastaneleri Birlikleri ile kamu hastanelerinin tümünün özelleştirilmesi sürecini ne kadar zamanda tamamlamayı düşünüyorsunuz?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.