logo yeni

CHP'DEN MÜFTÜ VE VAİZ EMEKLİLERİNE ZAM TEKLİFİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

CHP İstanbul milletvekili İhsan Özkeş TBMM Başkanlığına, müftü ve vaizlerin emekli maaşına zam yapılmasını hususunu içeren kanun teklifi sundu.

Aynı zamanda İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Türk Grubu üyesi de olan İhsan Özkeş, toplumda “kanaat önderi” olarak kabul edilen il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve vaizlerin emeklilikten sonra büyük kayba uğradıklarını belirterek, her unvan için 250 TL zam içeren kanun teklifi hazırladı.

Teklifin Genel gerekçesinde Özkeş: “Müftülük, toplumunda, saygınlığı olan bir makamdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın il ve ilçelerdeki temsilcisi olan İl Müftüleri ve Yardımcıları, İlçe Müftüleri ve Vaizler toplumda, “kanaat önderi” olarak kabul edilmektedir. Bu görüş Müftülerin aktif çalışma hayatında olup olmamaları ile ilgili değil, sahip oldukları unvanla ilgili olduğu da aşikârdır.

Ancak İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri ve Vaizler emekli olmalarının ardından, toplum nezdindeki makamlarını yitirmezken, sosyoekonomik olarak büyük bir kayba uğramaktadır. Emekli İl Müftülerinin yaşadığı benzer durumun önüne yapılan yasal düzenlemelerle geçilmiştir. Ancak İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri ve Vaizler halen aynı sıkıntıları yaşamaktadır.

Müftüler kamu çalışanı olarak emekli edilseler de, yaşadıkları bölgede halk nazarında “makamlarını” korumakta, hayat tarzlarını uzun yıllar görev yaptıkları işe uygun sürdürmek zorunda kalmaktadır. Bu durum emeklilikle gelen ekonomik yetersizlik farklı sorunların oluşmasına da neden olmaktadır.

Yukarıda açıklanan gerekçelerle, yapılan kanun teklifinde, Emekli İl Müftü Yardımcıları ile İlçe Müftüleri ve Emekli Vaizlerin maaşlarında iyileştirme hedeflenmektedir.” dedi.

Kanun teklifinin metni:

“MADDE 1- 08/06/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’na aşağıdaki ek madde eklenmiştir .

“EK MADDE 84- Din Hizmetleri Sınıfına dâhil il müftü yardımcısı, ilçe müftüsü ve vaiz kadro unvanları esas alınarak emekli aylığı ödenenlere, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 250 TL tutarında ayrıca ödeme yapılır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.