logo yeni

calisanlar2 copy

ANAYASA MAHKEMESİNİN İLK BİREYSEL BAŞVURU KARARLARI NASIL SONUÇLANDI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru imkanı getirilmesi ile birlikte ilk bireysel başvurular sonuçlandırıldı.

Anayasa Mahkemesinin yayınladığı kararlar bireysel başvurunun insanlara yeterince anlatılamadığı, hatta hukuk insanlarının bile konuyu tam anlayamadığını gösterdi.

Sonuçlandırılan kararlardan dördünde de usule ilişkin hatalar sebebiyle başvuruların reddedilmesi, başvuruya ilişkin şartlar konusunda sıkıntı yaşandığını gösterdi.

Değerlendirilen 4 başvurudan ikisi kişi yönünden yetkisizlik, diğer ikisi de zaman yönünden yetkisizlik sebebiyle işleme alınmadı.

Değerlendirilen ilk kararda "Çankırı İli, Orta İlçesi, Büğdüz ve Dodurga Köyleri arasındaki yayla ve mera uyuşmazlığı ile ilgili davanın, yargılama ve kanun yolu incelemeleri sürecinde usul hükümlerinin yanlış uygulandığını belirterek adil yargılanma hakkının ihlal edildiği" konu edildi.1927 yılında ilk mahkeme kararının verilmesi ile başlayan davada çeşitli tarihlerde farklı kararlar verilmişti. Büğdüz köyü muhtarlığının adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine dair yaptığı bireysel başvuru "kişi yönünden yetkisizlik" sebebiyle reddedildi.

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmak isteyen kullanıcılarımız için hazırladığımız rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.