logo yeni

DEFTERDARLIK ÇALIŞANLARINA SORUŞTURMAYA SORU ÖNERGESİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın şikayeti üzerine Ankara Defterdarlığı’nda çalışan 6 görevli hakkında sosyal paylaşım sitelerinde Penguen, Leman, Gırgır’ı beğenip paylaştıkları gerekçesiyle soruşturma açıldığı iddialarıyla ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran soru önergesi verdi. 

Umut Oran önergesinde, Ankara Defterdarlığı’nın 6 çalışanının Penguen, Leman, Gırgır’ın kimi sayılarındaki kapaklarını sosyal paylaşım sitelerinde beğenip, arkadaşlarıyla paylaşması sebebiyle haklarında “Devlet büyüklerine hakaret ve başbakanı küçük düşürmek” suçlamasıyla geçen hafta soruşturma açıldığını belirtti..

Ankara Defterdarı Hidayet Altınbaş’ın, KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Mevlüt Çakmak’a, “soruşturma emrini Başbakan verdi” şeklindeki sözlerinin de kamuoyuna yansıdığını belirten CHP’li Oran, “Maliye Bakanlığı müfettişleri söz konusu 6 çalışanın ifadesini alırken, ‘Sizin maaşınızı CHP mi ödüyor, sizin paranızı devlet ödüyor, siz devlet büyükleri hakkında nasıl böyle şeyler paylaşırsınız?’ dedikleri öne sürülmektedir” ifadesine de yer verdi.

Bunlara ilave olarak Oran’ın önergede yer verdiği diğer sorular şöyle:

"-Mizah denetim merkezi, karikatür sansür merkezi mi kurdunuz? Bu birimde hangi uzmanlığa sahip kaç kişi çalışmaktadır?

-İnsanların neye gülüp neyi eleştireceğine, 74 milyonun hangi durumda hangi tepkiyi vermesi gerektiğine siz mi karar vereceksiniz?

-Facebook’ta, takma isimle bir üyeliğiniz var mı? Bu isimle facebook hesabına girerek size yönelik eleştirileri mi derliyorsunuz? Söz konusu 6 maliye çalışanı ile ilgili soruşturma talimatını bizzat siz mi verdiniz? Avukatlarınız bu tür durumlarda suç duyurusunda bulunmadan önce olay-vaka-kişi bazında sizi bilgilendiriyor mu?

-Hangi heykellerin uygun olduğuna, dizilerdeki kostümlerin tarihsel gerçeklikle uyumuna, film ve dizilerdeki karakterlerin ve diyalogların ecdadı rahatsız edip etmeyeceğine, gazetelere alınacak haberlerin hükümette rahatsızlık yaratıp yaratmayacağına, atılacak manşetlerin hangi puntoyla yazılacağına hep sizin karar vermeniz durmadan sözünü ettiğiniz ‘ileri demokrasinin’ uygulamaları mıdır?”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.