logo yeni

calisanlar2 copy

İLÇE ADLİYELERİNİN KAPATILMA NEDENİ BELLİ OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Geçtiğimiz aylarda bazı ilçelerdeki Adliyeler birleştirme yapılmak suretiyle kapatılmış, söz konusu ilçelerde yaşayanlar ve adliye çalışanları bu durumdan olumsuz etkilenmişlerdi. Konu Mecliste soru önergesine de konu edilmişti.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı tarafından verilen ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenen soru önergesine verilen cevapta, Adliyelerin tasarruf amacıyla kapatıldığı belirtildi.           

Soru önergesine verilen cevapta şu hususlar yer aldı:

Yargıda verimliliğin artırılması, yargının hızlandırılması, davaların uzamadan kısa sürede sonuçlandırılması, hâkim ve savcı ihtiyacı da dikkate alınarak dengeli bir iş yükü dağılımının sağlanması, adalet hizmetlerinin çağdaş çalışma ortamlarında teknolojiden yararlanılarak sunulması, adalete olan güvenin artırılması ve kamu kaynaklarında tasarruf amacıyla, mahkeme ve savcılıkların üç yıllık ortalama iş sayısı, insan kaynakları, en yakın adlî teşkilata uzaklık, merkez ve toplam nüfus, adliyenin fizikî durumu değerlendirilerek Bakanlığımızca teklif olunan 146 mahal adliyesinin, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kumlunun 15/06/2012 tarihli ve 347 sayılı Kararıyla en yakın adlî teşkilatla birleştirilmesine karar verilmiştir.

Coğrafi şartlar, ulaşım imkanları ve güvenlik hassasiyetleri gibi nedenler gözetilerek 6087 sayılı Kanunun 33. maddesinin birinci fıkrası uyarınca yapılan itiraz sonunda, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kumlu Genel Kumlunun 22/06/2012 tarihli ve 383 sayılı Kararıyla 44 adliye hakkında verilen birleştirme kararının iptali ile faaliyetlerinin devamına karar verilmiş, bunun dışında kalan 102 adliye hakkında verilen birleştirme kararları kesinleşmiştir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.