logo yeni

TAŞERON İŞÇİLERİN SIKINTILARI NE KADAR ÇÖZÜLÜR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,  resmi kayıtlara göre bir milyon taşeron işçi bulunduğunu ve bunların çalışma koşullarının iyileştirilmesine ilişkin çalışmaları haziran ayına kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Taşeron işçiler konusunda değerlendirmelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, kamudaki temizlik-yemek gibi hizmet alım ihalelerinin 3-5 yıllığına yapılıp kısmi bir iş güvencesi sağlanmasının gerektiğini; kıdem tazminatı, yıllık izin ve diğer sosyal haklarına yönelik sıkıntıların giderilmesi için yapılan çalışmaların da son aşamaya geldiğini belirterek, bu çalışmaların muhtemelen haziran ayında tamamlanacağını ifade etti.

“Tazminatlar konusu sıkıntılı”

Bakan Çelik, taşeron işçilerin iş güvencesi ve tazminatları konusunda sıkıntılar olduğunu belirterek şunları söyledi: "Taşeron işçiler konusu, en zor konulardan biri. İş güvencesi ve tazminatlar konusunda sıkıntı var. Kıdem tazminatı fonu uygulaması ile taşeron işçilerin tazminat sorunları çözülür. Ama fon konusunda da bir ilerleme yok henüz. Kıdem tazminatı konusu çok doğru formül olur. Bu fon olmadan formül yok gibi. Çünkü bir ayırım olmadan bütün işçileri kapsayacak ve sistem adil olacak."

“Mesai ve izin konusunda sorunlar var”

Taşeron işçilerin mesai ve izin problemleri olduğunu da belirten Çelik, "Bu çözülmeli. Fazla çalışacaksa mesai ödenecek. Yemek ve yol yardımı gibi hakları da olacak. Kamu emeğin aleyhindeki bir haksızlığın öncüsü olamaz" dedi. Sorunların çözümüne yönelik farklı öneriler geldiğini söyleyen Bakan Çelik, "Bunlardan biri de kamu ihalelerinin 3 veya 5 yıllığına yapılması. Böylece ihaleyi alan firma bir işçiyi en az 3 ya da 5 yıl çalıştıracak. En azından bu süre içinde işçinin iş güvencesi olacak. Bunu kamuda ihaleye şart olarak koyabilirsiniz. Ama özel sektöre bu konuda müdahale edemezsiniz" ifadesini kullandı.

“Kıdem tazminatı fonu şart”

Taşeron işçilerin sosyal hakları konusunda çeşitli öneriler olmakla birlikte, çözüm için olmazsa olmazın ‘kıdem tazminatı fonu’ olduğunu söyleyen Çelik, taşeron işçilerin 585 bininin kamu kurumlarında çalıştığını da belirterek, taşeron işçilerin sosyal haklarıyla ilgili sıkıntıları çözmeyi hedeflediklerini belirtti.

Sorunların ne kadarı çözülür?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in, taşeron işçiler konusundaki değerlendirmelerinde, sorunları ortaya koymakla birlikte, çözüm konusunda net ifadeler kullanmaması, haziran ayına kadar tamamlanacağı belirtilen çalışmalar ile sorunlara istenilen çözümlerin getirilemeyeceğinin sinyali olarak yorumlanıyor.

  

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.