logo yeni

calisanlar2 copy

29 YAŞINDAN BÜYÜK OLUP ÖĞRENİM GÖRENLER DE ASKERLİĞİNİ ERTELETEBİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Milli Savunma Bakanlığı 2012 yılı başlarında Yüksek Öğretim Kuruluna gönderdiği yazıda, 29 yaşından büyük olan askerlik yükümlülerinin askerliklerinin ertelenmeyeceği belirtilerek bu kişilerin eğitimlerine askerliklerini tamamladıktan sonra devam edebilmeleri için gerekli tedbirlerin alınması istenmişti.

Bu yazıya istinaden, üniversiteler 2012-2013 öğretim yılında 29 yaş sınırında bulunan üniversite öğrencilerinin kayıtlarını yenilenmeyeceğini belirtmiş ve kayıtlar sırasında birçok öğrencisinin ders kaydı yapılmamıştı.

Radikal Gazetesinde yer alan habere göre, kayıtlarının yenilenmemesi üzerine, Sivas İdare Mahkemesi’ne başvuran ve Üniversite tarafından haklarında yapılan işlemin yürütülmesinin durdurulmasını ve iptalini isteyen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nden iki öğrencinin talebi, makheme tarafından yerinde görüldü.

Mahkeme, 2547 sayılı yasada ‘askerlikle ilişiği yoktur’ belgesini ibraz etmeyen öğrencilerin ders kayıtlarının yenilenmeyeceği yönünde bir hükmün bulunmadığından hareketle, 29 yaşından büyük oldukları gerekçesiyle öğrencilerin kayıtlarının yenilenmemiş olmasını hukuka aykırı buldu ve bu işlemin uygulanmasının telafisi güç veya imkansız zararlar doğuracak nitelikte olduğunu değerlendirerek, kayıt yenilenmemesi işleminin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.