logo yeni

YÜCE DİVAN, RÜŞVET YOK KARARINI OYBİRLİĞİYLE VEREMEDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Yargıda rüşvet davasında, eski Yargıtay Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 16 sanık Yüce Divan’da oyçokluğuyla beraat etti.

Dün sonuçlanan davada, Anayasa Mahkemesi, delillerin bir kısmının hukuka aykırı olarak elde edildiğine, geriye kalan kısmının ise cezalandırmayı gerektirecek nitelikte olmadığına karar verdi.

CNR Fuarcılık Şirketi ile İTO yönetimindeki Dünya Ticaret Merkezi arasındaki tahliye davasını etkilemek için rüşvet alındığı iddiasıyla 2011’de dava açılmıştı. Polis, soruşturma sırasında sanık avukat Necdet Okçu poşet içerisinde 200 bin TL’yi eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan’a verirken görüntülemişti. Yüce Divan heyeti, bu delilleri mahkûmiyet açısından yeterli görmedi.

Anayasa Mahkemesi Kararında, 16 sanık hakkında ayrı ayrı beraat kararı verildi. Yüce Divan’ın kararında, “Rüşvet suçundan dolayı cezalandırılmaları istemiyle açılan kamu davasında; soruşturma evresinde elde edilen delillerden bir kısmının hukuka uygun olmaması, diğer delillerin ise sanıkların üzerlerine atılı rüşvet suçundan mahkûmiyetlerine yeterli bulunmaması nedeniyle beraatlerine karar verildi.” ifadeleri kullanıldı.

Beraat kararı oyçokluğuyla alındı. Başkan Haşim Kılıç, üyeler Recep Kömürcü, Nuri Necipoğlu ve Hicabi Dursun, sanıklardan eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan’ın ceza alması yönünde oy kullandı. Recep Kömürcü ayrıca İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın da rüşvet suçundan cezalandırılmasını istedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.