logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE BAKANI EMEKLİ MAAŞI KONUSUNDA KARAR VEREMEDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Dün Meclis’te yaptığı konuşmada “Türkiye’de emeklilik maaşı, çalışılan dönemde alınan maaşa oranla çok yüksek” diyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gelen tepkiler üzerine bugün “Emekli maaşlarımız yüksek değil, imkanlarımız çerçevesinde daha da yükseltiyoruz” dedi.

Katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili soruları yanıtlayan ve sosyal güvenlik siteminin bugün kötü durumda olduğunu, bunun sebebinin de geçmişte uygulanan bir takım çarpık düzenlemeler olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Biz çalışanlarımıza inanılmaz destek veriyoruz, bu konuda zerre kadar tereddüt yok'' dedi.

Şimşek, tarım BAĞ-KUR emeklisinin 2002 yılında 66.-TL maaş alırken bugün 534.-TL aldığını, bu miktarın hala düşük bir rakam olduğunu, fakat 2002'ye göre söz konusu maaşın, enflasyonun 6 katı, yani yüzde 713 oranında arttırıldığını belirtti.

Türkiye'de emekli maaşlarının yüksek olduğunu söylemediğini de belirten Şimşek, prime baz oluşturan maaşa oranla yapılan ödemelerin yüksek olduğunu ve dün Meclis'te yapılan bir tartışma sırasında da OECD'den örnek verdiğini belirterek şunları söyledi:

''Dikkat ederseniz asgari ücret 740 lira, bunun üzerinden prim ödeniyor. Emekli olduğunda ise 880 lira alıyor. En düşüğünden bahsediyorum, dolayısıyla maaşına oranladığınız zaman yüzde 100'ünü geçiyor'' .

“Türkiye'de memurlar çalışırken aldıkları yan ödemelerden prim alınmadığına, memur maaşlarının emekliliğe baz oluşturan kısmının çok dar olduğuna da işaret eden Şimşek, şunları söyledi. “Mesela bir memur 100 lira alıyorsa 70 lirası vergi dışıdır. Sadece 30 lirası üzerinden prim ve vergi ödemektedir. Dolayısıyla tartışma buradan geldi. Benim sözlerim maalesef çarpıtıldı. Ben bu tür tartışmalara girmiyorum, ama maalesef baktığımız zaman Ergenekoncu medya tarafından bu işlerin çarpıtıldığını ben çok rahat bir şekilde görüyorum. Fakat onlar için çarpıtmak herhalde doğal bir şeydir. Emekli maaşlarımız yüksek değil, imkanlarımız çerçevesinde daha da yükseltiyoruz. İntibak Yasasını daha yeni çıkardık, 2013'den itibaren emeklilerimize çok daha iyi imkanlar sunacağız. Ülkenin imkanları çerçevesinde biz emeklilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.''

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.