logo yeni

calisanlar2 copy

KADROYU DUYAN, BELEDİYEYE KOŞUYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Belediyelerde çalışan sözleşmeli personelin 2013 yılında kadroya geçirileceğine ilişkin açıklamalarından sonra, belediyelerin akraba ve yandaşları sözleşmeli olarak işe almaya hız verdikleri iddia ediliyor.

Hükümet tarafından yapılan açıklamalarda, yerel yönetimlerde çalışan yaklaşık 18 bin 500 sözleşmelinin kadroya alınmasının planlandığı ifade edilmişti. Bu açıklamalarda, hangi tarihte çalışmakta olanların kadroya geçirileceklerinin belirtilmemesi, bazı belediyelerin kadroya geçireceği kişi sayısını artırmak için, çok sayıda sözleşmeli personel istihdamına gitmesinin de yolunu açtı.

Belediyeler, meclis kararıyla sözleşmeli personel alabiliyor. Bu nedenle, bazı belediyelerin, kadroya geçirilme sözlerini fırsat bilerek yakın çevrelerine ve siyasi yandaşlarına kısa yoldan kadro sağlamak için, bu kişileri sözleşmeli istihdam etmeye hız verdikleri iddialarını kuvvetlendirmektedir. 

2011 Milletvekili seçimlerinden önce yaklaşık 200 bin sözleşmeli personel kadroya geçirilirken, yerel yönetimlerde çalışanlar hariç tutulmuştu. Mahalli seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte bu defa da yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi hedefleniyor. Ancak, yerel yönetimlerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesinin gerçekleşmesi halinde, hangi sözleşmelilerin kapsamda değerlendirileceği konusunda henüz bir açıklama söz konusu değil.

Belediyelerde yaşanacak olası yoğun sözleşmeli istihdamının önüne geçmek için, hangi tarihte sözleşmeli olarak çalışmakta olanların kapsama alınacağına ilişkin belli bir tarihin belirlenerek açıklanmasının ve düzenleme yapılırken de bu tarihe sadık kalınmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

Yerel yönetimlerdeki sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi aşamasında, kamu kurum ve kuruluşlarında işe girebilmek için sınavdan sınava koşanlara, eğitim ve diğer nitelikler bakımından belirgin üst özellikler göstermelerine rağmen işe girememiş vatandaşlara haksızlık yapılmayacak bir düzenleme ve uygulamanın gerçekleşmesini diliyoruz.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.