logo yeni

calisanlar2 copy

POLİSİN MERMİSİ VAR MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

CHP İstanbul Milletvekili avukat Mahmut Tanal ilginç iddialar içeren yazılı soru önergesini İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına sundu.

Mahmut Tanal İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e polislerimize 2 yıldır atış talimi yaptırılmadığı iddialarını sordu. Tanal’ın konuyla alakalı başka iddiaları da gündeme taşıdığı önergede şu iddialara yer verildi:


“Mermi yokluğu nedeniyle atış yapamayan polislerimiz hakkında aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması gereği doğmuştur.

1- “Kadro atışları” olarak tabir edilen polisin reflekslerinin artması, silah kullanımının geliştirilmesi için belli dönemlerde uzmanların denetiminde atış yapılması gerekmektedir. Polislerimize kadro atışları ne kadar zamanda bir yaptırılmaktadır?

2- Polislerimize 2 yıldır kadro atışları yaptırılmadığı doğru mudur?

3- 2 yıldır kadro atışları yapılmamasının nedeni atış için kendilerine verilmesi gereken mermilerin Emniyet’ in stoklarında bulunmaması nedeniyle verilememesi midir?

4- Özellikle yeni göreve başlayan polislerin atış eğitiminden mahrum bırakılması ile polislerimizin silah kullanmasını geliştirmesine olanak sağlanmamaktadır. Bu eğitimden mahrum bırakılan polislerimiz daha kolay hedef olmuyorlar mı?

5- Emniyet’in stoklarında mermi kalmadığı doğru mudur? Makine ve Kimya Endüstri Kurumu tesislerinde arıza olduğu için mermi üretilemediği doğru mudur?

6- Makine ve Kimya Endüstri Kurumu’nun Emniyete vermesi gereken 20 milyon adet merminin verilmediği doğru mudur?

7- Makine ve Kimya Endüstri Kurumu’ndan alınamayan mermilerin yurtdışından alımına ilişkin yapılan girişim var mıdır? Varsa hangi ülkeden alım yapılması planlanıyor?

8- Ülkemizde güvenliği sağlamak için savunma yapma zorunluluğunda olan polislerimize mermi verilmemesi, mermi yokluğu nedeniyle atış eğitimi yaptırılmaması bu polislerimizi adeta savunmasız bir şekilde hedef gibi ortaya atmak değil midir? Eğitimden uzak kalan ve refleksleri gelişemeyen genç polislerimizin terör olaylarında hayatlarını kaybetmelerinde onları bu eğitimden mahrum bırakan Emniyetin ve İçişleri Bakanlığının sorumluluğu yok mudur?”


 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.