logo yeni

YAPILAN ÖDEMELERİN HEPSİ EMEKLİLİKLE İLİŞKİLENDİRİLMİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ek ödemelerle ilgili gelirlerin emeklilikle ilişkilendirilmesinin sadece sağlık çalışanlarının meselesi olmadığını söyledi.

Sağlık-Sen tarafından Kızılcahamam’da düzenlenen toplantıya katılan Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ, sağlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Ek ödemelerin emeklilikle ilişkilendirilmesi

Ek ödemelerle ilgili gelirlerin emeklilikle ilişkilendirilmesinin sadece sağlık çalışanlarının meselesi olmadığını belirten Recep Akdağ, "Kamuoyunda böyle bir algılama var. Dünkü bütçe görüşmelerinde muhalefet partili arkadaşlar bu konuyu dile getirdiler. Sanki bütün memurların ek ödemeleri emeklilikle ilişkilendirilmiş de Sağlık Bakanlığı'nın memurlarının ek ödemeleri emeklilikle ilişkilendirilmemiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışıyor. Böyle bir durum yok. Doktorların da almış olduğu ek ödemeler emeklilikle ilişkilendirilmiş değil" dedi.

Döner sermaye oranı

Yıpranma payı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bir çalışma olması durumunda, söz konusu çalışmaya sağlık çalışanlarının da dahil edilmesi için her türlü gayreti göstereceğini belirten Akdağ, döner sermaye tavan oranlarının artırılmasını kendisinin de istediğini ifade eden Akdağ, "Meseleyi birlikte yürüttüğümüz Ekonomi yönetimi ve Maliye ile ortak bir noktaya gelmemiz lazım. Sonuçta ülkenin bir bütçesi var, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bir bütçesi var" dedi.

Lisans tamamlama

Sağlık Bakanı, sağlık çalışanlarının "lisans tamamlama hakkı" konusunda çok önemli adımlar attıklarını belirterek, "Bundan sonra da lisans tamamlama konusunda YÖK'ü yakından takip ederek, yapılması gerekenleri en kısa zamanda gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

Görevde yükselme sınavında 70'in üzerinde alanlarla ilgili çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Akdağ, "Genel sekreterlik, hastane birimlerinin kurulması hususundaki dedikodular sakın kulak vermeyelim… Hiçbir hastane birliğinin özelleştirmeyle düşünce olarak dahi ilgisi olmamıştır. Bundan sonrada olmayacaktır. Sağlık çalışanlarının sözleşmeli hale getirilmesi gibi bir düşüncemiz de yoktur. Ama yöneticilerimizi sözleşmeli hale getirdik. Çünkü yöneticinin başarılı olması lazım ki hem vatandaşın aldığı hizmet iyileşsin, hem sağlık çalışanlarının kazançları artabilsin, sağlık çalışanlarının hastalarla birlikte güvenliği artsın, iş ortamları düzelsin" ifadelerini kullandı.

Sağlıkta şiddet

Bakan Akdağ, "Şiddete karşı asla bir toleransımızın olmadığını birçok kere her alanda ifade ettik. Elbette sağlık alanında da hayatını insanların sağlığına adamış olan değerli sağlık çalışanlarına değil bir fiske vurulması, kötü bir söz söylenmesine dahi asla müsamaha etmeyeceğim. Ve o söylenen o kötü sözün veya vurulan fiskenin bana karşı söylenmiş, bana karşı vurulmuş bir fiske olduğunu her zaman ifade edeceğim" ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.