logo yeni

İDDİA EDİLEN VE YALANLANMAYAN AKARYAKIT MASRAFI NORMAL Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Meclisteki komisyonların başkanlarına verilen araçların yıllık akaryakıt tüketim masrafının 34 bin TL olduğu, bu araçların çocukları okula götürüp getirmede ve pazar alışverişinde kullanıldığı iddia edildi.

2013 yılı bütçe görüşmeleri sırasında dün TBMM Genel Kurulu'nda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AKP milletvekillerinin çoğunluğunun TBMM Genel Kurul salonunda bulunmadıklarını eleştirerek başladığı konuşmasında, “kamu gelirlerini israf etmeye hakkınız yok”  dedi ve şunları söyledi:

“Tüm komisyon başkanları, siz bir yıl içerisinde -Sayın Mehmet Ali Şahin dâhil olmak üzere- 34 bin TL benzin parasını yaktınız. Bu benzinle ilgili aracın, görev tanımının içerisine giriyor mu? Siz madem bu kadar akaryakıt yaktınız, lütfen zamanında da Meclise gelin, görevinizi yapın.”

“Araçlar, Araç Kanunu uyarınca, verilen tanım ve görev çerçevesinde kullanılması lazım. Ancak, gerek komisyon başkanları gerek eski Meclis başkanları, araçları, çocukları okula götürüp getirme için, pazar alışverişi için ve bu şekilde, bu amaçla kullanıyorlar.”

“Bugün, bu araçlar, Araçlar Kanunu'nun tanımına baktığımız zaman, ev ile Meclis arasında kullanıldığı zaman, evinizle Meclis arasındaki kilometreleri tutalım, bu kadar akaryakıtın gitmesi mümkün değil.”

“Bakın, emniyet mensuplarına aylık 120 litre benzin veriliyor ve bu, 120 litreden 80 litreye düştü. Bu sebepten dolayı, maalesef ülkemizde halkın güvenliği sağlanamıyor, güvenlik için… Emniyet mensuplarına getirilen ayda 120 litre benzin 80 litreye düşerken, eski Meclis başkanlarına ve komisyon başkanlarına böyle bir sınırlama yok. Bu, hakkın kötüye kullanılmasıdır.”

Kensisine sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan AKP Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Talan’ın konuşmalarına “Ben Türkiye Büyük Millet Meclisinin eski Başkanıyım. Tüm eski Meclis başkanlarına, şahsa tahsisli araç verilmektedir. Ben de eski Meclis Başkanı olarak bu imkândan yararlanıyorum. O bakımdan, grup başkan vekili arkadaşlarımızın, komisyon başkanı arkadaşlarımızın da ha keza Meclis Başkanlığınca tahsisli araçları vardır. Onların yakıtlarını da Türkiye Büyük Millet Meclisi karşılamaktadır. Bu konunun gündeme getirilmesini, yeni, bu dönem Meclise girmiş bir milletvekili arkadaşımız olarak fazla yadırgamadım. Sizin buna benzer davranışlarınızı geçmişte gündeme getiren, işte, meşhur olmak için her fırsatta söz alan arkadaşlarımız hep olmuştur ama onlardan hiçbiri şu anda Parlamentoda değil Mahmut Bey.” şeklinde cevap verdi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.