logo yeni

POLİS İNTİHARLARINDA GERÇEK RAKAM NE?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı basın açıklaması ile polis memurları arasındaki intihar rakamlarına açıklık getirdi.

Genel Müdürlük açıklamasında basın yayın organlarında, “2000-2012 yılları arasında 600 polisin intihar ettiği, intihar hızının ise yıllık 100 binde 19,6’yı bulduğu” şeklinde yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

EGM açıklamasının metni:

"Tüm dünyada ciddi bir sorun olarak tanımlanan intihar davranışının ruhsal, toplumsal, kültürel, ekonomik nedenlerin yanı sıra çalışma şartlarının zorluğu, ağır hastalık ile ailevi sorunlara dayalı aşırı stresten kaynaklandığını birçok akademik çalışma ortaya koymaktadır.

Milletimizin huzur ve güvenliğini sağlayan  Teşkilatımız personeli arasında da zaman zaman intihar vakalarıyla karşılaşılmaktadır. Son 13 yılda teşkilatımızda 340 intihar vakası meydana gelmiştir. Türk Emniyet Teşkilatı tarafından, bu sorunun çözümü noktasında uzun süredir çok yönlü çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bunun sonucunda, aşağıdaki tablodan da açıkça görülebileceği gibi personel sayısı 13 yıllık süreçte yüzde 46'lık bir artışla 165.306’dan 242.327’ye yükselirken Teşkilatımızda, intihar vaka sayısı yılda 41‘den 24’e kadar düşmüştür. Diğer bir ifadeyle, 100 binde 24,8’den, 9,9’a kadar gerilemiştir. Gelişmiş ülke polis teşkilatları incelendiğinde de teşkilatımızda meydana gelen intihar olaylarının nispeten daha düşük olduğu görülmektedir. (Örneğin, ABD’de 2009 yılında meydana gelen polis intihar vakası 100 binde 17, aynı oran 1998-2011 tarihleri arasında Fransa’da yıllık ortalama 100 binde 35 olarak gerçekleşmiştir.)

polis intihar istatistik

Her bir personeline büyük önem ve değer veren teşkilatımızda bu tür üzücü olayların yaşanmaması için:

Emniyet Genel Müdürlüğünde 1997 yılında Personel Sorunları Büro Amirliği olarak kurulan Rehberlik ve Psikolojik Danışma birimlerimiz tarafından 2009 yılında 4.541, 2010 yılında 5.891 ve 2011 yılında 7.860 personel ve yakınlarına psikolojik destek hizmeti verilmiştir. Konu hakkında farkındalığın arttırılması amacıyla hazırlanan “Psikolojik Destek Hizmetleri” kitapçığı ve 22 farklı afiş teşkilatımızdaki tüm birimlere gönderilmiştir.

Teşkilatımızda görevli psikologlarımıza aile ve bütçe yönetimi hakkında eğiticilerin eğitimi almaları sağlanmış ve  psikologlarımız bu konularda 2012 yılı içerisinde 13 bin teşkilat mensubumuza bilgilendirme yapmıştır.

Üniversiteler ve diğer ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak yaklaşık 35 bin personelimize “İntihar ve İntiharı Önleme Eğitimi” verilmiştir. Personel arasında olumlu iş ilişkileri ve motivasyonun geliştirilmesi amacıyla 10 binden fazla yönetici sınıfı personele eğitimler verilmiştir.

Ayrıca, Personelimizin yaşadığı sorunları en üst makamlara doğrudan iletebilmelerini amaçlayan Personel Görüş Günleri düzenli olarak devam ettirilmektedir. Bu uygulama ile her yıl ortalama 7.500 personelin sorunları en üst düzeyde çözülmeye çalışılmaktadır.

Tüm bu çalışmalara rağmen intihar vakaları meydana gelmesi durumunda ise, Personel Dairesi Başkanlığımızca uzman personelin katılımıyla oluşturulan heyet tarafından, ilgililerle görüşülerek, personeli intihara sürükleyen sebeplerin neler olduğu belirlenmeye çalışılmakta ve intiharın önlenmesi ile ilgili çalışmalar yürütülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.