logo yeni

AYNI YETENEK YÖNETİCİLER DE VAR MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün ajans çalışanlarından garip beklentisini açıkladığı demeciyle ilgili CHP İstanbul milletvekili Umut Oran yazılı soru önergesi yöneltti.

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün çalışanlarından beklentisi tepki toplamıştı. Öztürk çalışanlarından “Bisiklet sürerken bir elinde kitap okumasını, bir elinde de telefonuyla tweet atmasını ve tabii ki düşmemesini bekliyorum” şeklindeki "yok artık" dedirten beklentisini açıklamıştı.

Umut Oran yazılı soru önergesinde “Yöneticilik yaptığı dönemde Anadolu Ajansının tarafsızlığını kaybettiği yönünde ciddi eleştiriler olan ve çalışanların sendikal haklarını ortadan kaldırdığı ifade edilen Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk ulusal bir gazeteye yapmış olduğu açıklamalar kapsamında;

1- Anadolu Ajansı’nın bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı olarak siz de Anadolu Ajansı yönetim kademesinden benzer beklentilere sahip misiniz?

2- Anadolu Ajansı Yönetim Kumlu Başkanı ve üyelerinin bu zamana kadarki performansı bu beklentiyi karşılamakta mıdır? Tarafınızca bu yönde bir denetim yapılmış mıdır?

3- “Bisiklet sürerken elinde kitap okuyan ve telefonundan tweet atan ve tabii ki düşmeyen” çalışanlara sahip örnek uluslararası haber ajansları var mıdır? Bu ajansların belirgin farkı nedir?

4- Anadolu Ajansı çalışanlarının sendikasızlaştırılma ve haklarından mahrum bırakılma süreci Ajansın bahsettiği çalışan vizyonunun bir parçası mıdır?

5- TGS tarafından 24 Nisan 2012 tarihinde yapılan açıklamada “Toplu iş Sözleşmesi imzaladığımız ve kurumsal olarak örgütlü olduğumuz Anadolu Ajansı işyerinde 3 Ağustos 2011 tarihinde yeni genel müdürün göreve getirilmesiyle başlayan keyfi uygulamalar, hak ve hukuk tanımayan baskılar, tahammül edilemez boyutlara ulaşmıştır” ifadesine yer verilmiştir. Bu şekilde tarif edilen uygulamalar da “güçlü ajans” vizyonunun göstergesi midir?" 

şeklinde sorularını yöneltti.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.