logo yeni

calisanlar2 copy

“ESKİ YÖNETMELİK YASAKLARI, YENİ YÖNETMELİK SERBESTLİĞİ ESAS ALIYOR”

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, MEB'in eski kılık kıyafet yönetmeliğinin yasakları esas aldığını, yeni yönetmeliğin ise serbestliği esas aldığını söyledi.

Bakan Dinçer, Elazığ Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, MEB'in Kılık Kıyafet Yönetmeliği ile ilgili tartışmaların sürdüğünü belirterek, "Şöyle bir algı oldu sanki, şimdiye kadar orta ve ilk öğretimlerde başörtüsü serbestti de yeni yasaklanmış gibi oldu. Bu tür eylemler var. Bununla ilgili ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine Bakan Dinçer, kıyafet özgürlüğü veya kıyafet serbestliğinin, Türkiye'nin geldiği demokratik seviye itibariyle yapılması zorunlu bir davranış olduğunu söyledi.

Yönetmelikle ilgili diğer itirazların toplumda özgürlükler genişledikçe çözülebilecek durumda olduğunu, önceki yönetmelikle mevcut konumun mukayese edilmeden "Bazı kısıtlamalar varmış" şeklinde gösterilmesinin kendilerine yapılabilecek en büyük haksızlık olduğunu vurgulayan Bakan Dinçer, şunları söyledi:

"Benim bütün vatandaşlara tavsiyem, önceki yönetmelikteki kısıtlamaları ve uygulamaları, ifade biçimlerini görmeleri sonra da mevcut yönetmelikte ortaya koyduğumuz serbestliği fark etmeleri. Benim açımdan önemli. Öyleyse hemen şunu söylemeliyiz. Mevcut yönetmelik ile eski yönetmelik arasındaki temel yaklaşım şu; eski yönetmelik yasakları esas alıyor, serbestlikler için birtakım istisnalar belirliyordu. Bizim yönetmeliğimiz ise çok kısa bir yönetmelik. Serbestliği esas alıyor ama birtakım belki güvenlik ve huzur için öngördüğümüz yasakları istisna olarak belirliyor."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.