logo yeni

EMEKLİLER ENFLASYON RAKAMINI İNANDIRICI BULMADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Birleşik Emekliler Derneği ve Türk Emekli-Sen tarafından yapılan ortak açıklamada, yıl sonu enflasyonuyla oynandığı ileri sürüldü. TÜİK’in son anda enflasyonu düşük çıkartarak Hükümetin imdadına yetiştiği iddia edilen açıklamada, memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan ek enflasyon zammının verilmeyeceği, her dönem sonunda aynı oyunun oynandığı ve emeklilerin zam alacağı aylardan önce enflasyonun düşük çıkartıldığı ifade edildi.

“Ey Hükümet Duy Sesimizi!...” başlığı ile yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı.

EY HÜKÜMET DUY SESİMİZİ!...                                

Yıl sonu enflasyon oyunu yine oynandı! Kasım ayında bütün ekonomi yazarları memura, emekliye enflasyon farkı verilecek diye yazarken, bu ay yapılan ayarlamayla enflasyon düştü memur, emekli borçlu çıktı.

10 ve 11. Aylarda bütün gazetelerde memur ve emekliye zam müjdesi var, memur ve işçi emeklileri için enflasyon sürpriz yapacak, memur ve emekliler yılbaşında % 3 zam ve enflasyon farkı alacaklar diye haberler çıktı. Maliye Bakanı bile fark ödeyeceklerini söyledi. 12. Ayda ise gıda fiyatlarında düşüş gözlendi enflasyon düştü, zam yok ! dendi.

TÜİK son anda enflasyonu düşük çıkartarak Hükümetin imdadına yetişti. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan ek enflasyon zammı verilmeyecek. 2013 Bütçesini de buna göre yapan Hükümet emeklilere enflasyon farkı vermeyecek. Zaten her dönem sonunda aynı oyun oynanıyor ve emeklilerin zam alacağı aylardan önce mayıs-haziran ve kasım-aralık döneminde enflasyon düşük çıkartılıyor. Ayarcıların sayesinde !...

Son on yılın Kasım ayları dikkate alındığında TÜFE’deki artış toplamda % 146 olurken; gıda, ulaşım, kira, ısınma, haberleşme, elektrik, temizlik gibi zorunlu tüketim kalemlerinin fiyatları ortalama % 186 zamlanmıştır. Memur, emekli ve dar gelirlilerin cebine yansıyan enflasyon son on yılda açıklanandan 40 puan daha fazladır. Bu emeklinin Hükümetten alacağıdır. Ama Hükümet teslim etmek yerine, emekli dul ve yetimin hakkını yemeye devam ediyor.

Hükümet her zaman olduğu gibi önümüzdeki yılda vereceği maaş zammını geri alacak. 2013 bütçesinde KDV ve ÖTV gibi memur, emekli ve dar gelirlinin sırtına yapıştırılmış vergilerde % 18’lik bir   artış öngörülmüş, emeklilerin maaşına ise % 3 + 3 toplam % 6 zam yapıyor, sadece KDV ve ÖTV’de ise % 18 artış yapıyor. Bu dar gelirlinin, emeklinin satın aldığı her şeyin üstüne o kadar daha zam yapılmasıdır. Emeklinin daha fazla ezilmesi değil midir?

Gelir dağılımı her geçen yıl emekliler aleyhine bozulmaktadır. Hükümet vergi külfetini KDV ve ÖTV ile dar gelirli ve emeklilerin sırtına yüklemekte nimeti ise mutlu azınlığa vermektedir. Herkesten kazancı oranında vergi toplayarak, adil bir gelir dağılımı sağlamakla yükümlü olan iktidar, çok kazanandan az vergi alarak, vergi adaletsizliğine imza atmaktadır.

Mutlu azınlık vergi artışlarından etkilenmemekte, dar gelirli ve emekli ayaklarını yorganına sığdırmak için bir az daha büzülmektedir. Eğer emekli ve dar gelirlilere veriyoruz diyorlarsa, gider-gelir dengesi en azından eşitlenmelidir. Bunu yapmanın yolu emekli maaşlarına en azından KDV ve ÖTV’nin üstünde bir zam verilmesi gerekir. Ey hükümet uzaklardan değil başkentten, Ankara’dan sesleniyoruz, duy sesimizi…yarın çok geç olmadan…11.12.2012

                            Nalan Huriye AKCAN                                               Osman ÖZDEMİR

                Birleşik Emekliler Derneği Genel Başkanı                     Türk Emekli-Sen Genel Başkanı

                                          

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.