logo yeni

ERTELEME VE GERİ BIRAKMA KARARLARININ ADLİ SİCİL KAYDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin kararlar adli sicilde tutulmakla birlikte, adli sicil belgelerinde bu kararlar yer almaz.

5352 sayılı Adli Sicil Kanununun 6 ncı maddesinde " Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin kararlar, ancak bir soruşturma veya kovuşturmayla bağlantılı olarak mahkeme, hâkim, askerî hâkim, Cumhuriyet Başsavcılığı veya askerî savcılık tarafından istenmesi halinde verilmek üzere kaydedilir." denilmiştir.

Bu nedenle, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararları adli sicilde tutulmakla birlikte, kişiler tarafından alınacak adli sicil belgelerinde bu karar yer almaz. Bu kararlar, ilgililer hakkında yürütülecek soruşturma ve kovuşturmayla bağlantılı olarak mahkeme, hakim, askeri hakim, Cumhuriyet başsavcılığı veya askeri savcılık tarafından istenmesi halinde verilmek üzere adli sicilde tutulur.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.