logo yeni

calisanlar2 copy

PANİK BUTONU MU? ŞEFFAF ODA MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sağlık personeline uygulanan şiddet olayları her geçen gün artarken Sağlık Bakanlığının çözüm önerileri de netleşmeye başladı.

Sağlık çalışanlarına uygulanan siddetin yüzde 79'unun acil serviste yaşandığını tespit eden Bakanlık doktorlara panik butonu ve şeffaf pencere önerdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan öneriler arasında sağlık personeline yönelik saldırıların önüne geçebilmek için tehdit suçlarında cezanın iki katına çıkarılması yanında, doktorlara panik butonu verilmesi, odaların şeffaf hale getirilmesi gibi önlemler yer aldı.

Sağlık Bakanlığının 2011 yılından buyana yaptığı ankete göre 384 hastanenin yüzde 79'unda şiddet olayları tespit edildi. Şiddet olaylarının yüzde 79'unun da acil servislerde 18.00-24.00 saatleri arasında yaşandığı, sağlık personeline şiddet uygulayanların yüzde 91'inin hasta yakını olduğu tespit edildi. Meclis'e sunulan öneri paketinde yurtdışındaki önlemlere değinilerek, Amerika'nın tüm eyaletlerinde yerel polis teşkilatının doğrudan aranmasıyla olay yerine destek sağlandığı, İrlanda'da bazı hastanelerde doktorlar için panik butonu olduğu, Almanya'da sağlık çalışanlarını korumak için hastane pencerelerine şeffaf plastik kaplamalar yapıldığı belirtildi. İngiltere'de sağlık personelini tehdit eden hastaların, hastane yerine polis karakolunda tedavi gördüğü belirtilen raporda, İrlanda'da 2009 yılında yapılan araştırmada ülkedeki doktorların yarısının meslek hayatları boyunca en az bir kere şiddete maruz kaldığı, Almanya'da ise 2009 yılında yapılan ankette sağlık personelinin meslek hayatları boyunca, yüzde 70.7 fiziksel, yüzde 89.4 sözel şiddete maruz kaldığını ifade edildi. 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.