logo yeni

calisanlar2 copy

SPK YÖNETİMİNİN GİDİŞİNE SEBEP GÖSTERİLEN İDDİALAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sermaye Piyasası Kurulu Başkan ve üyelerinin görevden alınmasında, son dönemde Kurul’a yönelik bazı iddiaların etkisinin olabileceği konuşuluyor.

SPK Kanun Tasarısının geçtiğimiz Perşembe gecesi TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi sırasında, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından verilen son dakika önergesiyle, Başkan Vedat Akgiray ve 6 Kurul üyesi görevlerinden alındı.  SPK yönetiminin görevleri Kanunun Resmi  Gazetede yayımlandığı tarihte sona erecek. Görev süresinin bitmesine daha 3 yıl bulunan Vedat Akgiray, 2009’dan bu yana Başkanlık görevini yürütüyordu.

Sermaye Piyasası Kurulu Başkan ve üyelerinin görevden alınmasında, son dönemde Kurul’a yönelik bazı iddiaların etkisinin olabileceği konuşuluyor:

-Galatasaray’ın Borsa’da bedelli sermaye artırımıyla ilgili SPK’nın verdiği onay küçük yatırımcının tepkisine yol açmış, savcılıklara suç duyurusunda bulunulmuştu.

-Halka açık bir şirket olan Van-Et’te önce gözaltı pazarına alınmış, sonra da ismi Metro olarak değiştirilerek ulusal pazara alınmıştı. Aynı şirket Van-Et ismiyle yeniden halka arz edildi.

Bu işlemlerde SPK’nın görev kusuru olduğu yönünde değerlendirmeler yapılmıştı. Ayrıca, Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) SPK hakkında da bir raporu olduğu da belirtiliyor.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.