logo yeni

DÜŞÜK PERFORMANS MI, YOLSUZLUK MU GÖREVDEN ALDIRDI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sermaye Piyasası Kurulunun ‘yolsuzluk’ sebebiyle görevden alındığı iddiaları konusunda “bu konular ispatlanmadıktan sonra hiç kimseyi töhmet altında bırakmayı istemeyiz” açıklamasını yaptı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün Meclis'te kabul edilen Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun görevine son verilmesi konularında değerlendirmelerde bulundu.

Babacan, "… Sermaye Piyasası Kurulu'nu yenileyeceğiz. SPK'yı yenilemekten kastımız şu; kanunda yeni atama usulleri belirlenmiş durumda. Süreler değişti. Aranan şartlar değişti. Dolayısıyla bütün mevzuatı yenilerken kurul üyelerinin de bu yeni mevzuat çerçevesinde atanmasını uygun gördük ve dün getirdiğimiz önerge TBMM'de kabul edildi. Belki biz mevcut kurul üyelerimizin bazılarıyla devam ederiz. Belki bazı isimlerde değişiklik olur. Bununla ilgili çalışmalarımızı önümüzdeki bir iki hafta içinde tamamlayacağız. Amacımız, bu kanun yürürlüğe girdiği gün yeni kurulun da çalışmaya başlaması. Hangi isimlerde değişiklik olur, hangi isimler devam eder, bununla ilgili bugünden birşey söylememiz mümkün değil. Bir iki hafta içinde bunların hepsi netleşir ve kurul yeni atama şartlarıyla beraber atanmış bir kurul haline gelir" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, kurulun düşürülmesinin gerekçesinin açıklanması gerektiği ve 'yolsuzluk mu var' sorusunu da değerlendiren Babacan, "O konularla ilgili herhangi bir yorum yapmak doğru değil. Çünkü biliyorsunuz bu konular ispatlanmadıktan sonra hiç kimseyi töhmet altında bırakmayı istemeyiz. Şu ana kadar arkadaşlarımızla ilgili önümüzde somutlaşmış, kesinleşmiş herhangi bir şey yok. Biz tekrar çalışmamızı yapıp atamaları gerçekleştireceğiz" dedi.

Sermaye piyasalarının, 2002'de devraldıkları boyutların çok üzerine çıkamadığını belirten Babacan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Şahıslar ya da kurumlarla ilgili spesifik bir şey söylemiyorum ama genel anlamda sermaye piyasalarımızın performansı ile ilgili sıkıntımız var. Türkiye ekonomisi nereden nereye geldi. Bankacılık sistemimiz nereden nereye geldi. Bir de sermaye piyasalarımız nereden nereye geldi, mukayese edin, göreceksiniz ki sermaye piyasalarının performansı ile ilgili sıkıntımız var. Yeni bir heyecan, yeni bir ivme ile yeni bir yapıyla yolumuza devam edeceğiz."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.