logo yeni

“EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ TÜM DEĞİŞİKLİKLERİN BİR ANLAMI VAR”

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Eğitim sistemi ve öğretmenlerle ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "son zamanlarda yapılan bütün değişikliklerin bir anlamı var" dedi.

Bakan Dinçer, açılış ve ziyaretlerde bulunmak amacıyla gittiği Burdur'da, eğitim sistemi ve öğretmenlerle ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

“Norm kadro fazlası öğretmenleri okullara dağıtıldı”

İllerde önceki yıllarda norm fazlası olarak gözüken 33 bin civarında öğretmenden bu yıl eğitim sisteminde daha fazla yararlanılacağını belirten Bakan Dinçer “Öğretmenlerimizi ihtiyaç duyduğumuz okullara dağıttık. İl emrinden aldık ve okullarımıza vermeye başladık. Bu yıl yaptığımız bu değişiklikten kaynaklanan ufak tefek farklılıklar veya aksamalar veya öğrenci velilerinin arzu etmediği durumlar olabilir.” dedi.

“Başka kurumlarda geçici görevlendirilen öğretmenler çağrıldı”

Bakan Dinçer, geçen yıl dönem başında yaklaşık 64 bin 600 civarında ücretli öğretmen istihdam ediyorken, bu yıl hem geçici görevlendirilmiş öğretmenleri tekrar çağırarak, hem de norm fazlası il emrindeki öğretmenleri tekrar görevlerine göndererek çok ciddi bir verimlilik sağladıklarını ifade etti. Bu uygulama ile kamuya 1 milyar 200 milyon liraya yakın tasarruf sağlandığını belirten Milli Eğitim Bakanı, ''Ama bu arada eğitimdeki verimliliğimiz çok daha fazla artmaya başladı. Bu yılki istihdam ettiğimiz ücretli öğretmen sayısı 12 binler civarına düştü. Bununda aşağı yukarı 21 tane yeni seçimlik dersten sonra olmasının ne kadar önemli bir sonuç olduğu, dikkate değer bir durumdur. 21 yeni seçimlik ders. Bunlar için çok sayıda ve farklı alanlarda ihtisaslaşmış öğretmen, ama buna karşın ücretli öğretmen istihdamında çok ciddi anlamda düşüş, aldığımız bu tedbirlerin eğitim sisteminde ne anlama geldiğini gösteriyor. Velilerimizden, öğretmenlerimizden bu konuda anlayış ve destek istiyoruz.'' diye konuştu.

“Son zamanlarda yapılan bütün değişikliklerin anlamı var”

Bakan Dinçer, ''Hem eğitimin kademeli hale getirilmesini, hem eğitimde 12 yıllık zorunluluğu, hem seçmeli dersleri, hem Okullar Hayat Olsun Projesi'ni hem de en son kılık kıyafetle ilgili serbestliği üst üste koyduğunuzda bunun bir anlamı var. Bu şimdiye kadar daha otoriter, daha merkezi bir yapı içerisinde hem öğretmenlerimizi yönetmeyi, hem de çocuklarımıza bilgi ve beceri kazandırmayı esas alan yaklaşım yerine, şimdi daha demokratik daha esnek bir yapı içerisinde öğretmenlerimize daha fazla inisiyatif tanıyarak, onların bilgi ve kabiliyetini daha fazla güvenerek, ama daha da önemlisi çocuklarımızın potansiyelini ve kabiliyetini de toplumsal önemli bir kaynak olarak değerlendirerek, onları bu toplum için yeni bir sinerji alanı olarak ortaya koyacağız'' dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.