logo yeni

TUİK’E NE KADAR GÜVENELİM?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Enflasyon verilerinin TÜİK’den 17 dakika önce Reuters Haber Ajansı tarafından duyurulması ile ilgili karşılıklı iddia ve yalanlamalar geliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in 3 Aralık tarihinde yayınladığı enflasyon verileri, Reuters haber ajansı tarafından 17 dakika daha önce kamuoyuna duyurulmuştu. TUİK bu durumu, “Reuters özel bir robot program kullanarak veriyi aldı” şeklinde açıklamıştı. Bu iddia, Reuters haber ajansı tarafından yalanlandı. 

Olayın ortaya çıktığı ilk anlarda, Kalkınma Bakanı olayla ilgili inceleme başlattıklarını söylerken, TÜİK Başkanı Birol Aydemir ise enflasyon verisini erken açıklamadıklarını, Reuters'ın özel bir robot program kullanarak veriyi alıp kullandığını öne sürmüştü. 

Reuters tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada “Reuters, TÜİK‘in internet sitesinde yer alan ve kamuya açık olmayan hiçbir bilgiye ulaşmamıştır. Reuters, TÜİK’in internet sitesindeki güvenliği ya da başka koruma önlemlerini aşmak için hiçbir özel yöntem kullanmamıştır. Bunun aksini iddia eden her türlü suçlamayı reddediyoruz.” denildi.  

Ancak, özel robot kullanılsın ya da kullanılmasın, çok ciddi ve hassas diye nitelendirilen ekonomik bilgilere ve rakamlara dışarıdan bir şekilde ulaşılabiliyorsa ve dokunulabiliyorsa, söz konusu bilgilerin kamuoyuna yansıyan kısmına ne kadar güvenilebilir ki?

Öte yandan, TÜİK Başkanının “Reuters özel bir robot program kullanarak veriyi aldı” açıklaması bir fiyaskodur.  "Biz Kuruma sızmaları engelleyemiyoruz" demek anlamına gelen bu açıklama üzerine, Kurumun sevk ve idaresinden sorumlu olanlar hakkında ilgili Bakan tarafından ciddi bir değerlendirmenin yapılacağını umuyoruz.  

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.