logo yeni

SPK BAŞKAN VE ÜYELERİNE TAKTİK GOLÜ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kanun, SPK’nın mevcut Başkan ve üyelerinin görevlerine son verilmesini öngörüyor.

Dün gece TBMM'de SPK Kanun Tasarısının Geçici 7 nci maddesi görüşülürken son anda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından bir önerge verildi. Bu değişiklik önergesi ile, Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte SPK Başkanı Vedat AKGİRAY ve 6 Kurul üyesinin mevcut görevlerinden alınmasına ilişkin hüküm Kanuna eklenmiş oldu.

Buna göre, Kanunun Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihte SPK Başkan ve üyelerinin görevleri sona erecek. Görevden alınacak olan başkan ve üyeler, kalan görev sürelerinin sonuna kadar görev yapmak üzere, kurul başkanlık müşaviri kadrolarına atanacak ve yeni başkan tarafından belirlenecek istişari görevleri yürütecek.

Öte yandan, Sermaye Piyasası Kurulunun merkezinin İstanbul olarak belirlendiği Kanunda, SPK’nın kendisine verilen görev ve yetkileri bağımsız olarak yerine getirmesi ve kullanması; hiçbir organ, makam, merci veya kişinin Kurula emir ve talimat veremeyeceğine dair hususlar da düzenlendi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.