logo yeni

MECLİS PERSONELİ YEMEKLERİNİ KALDIRMAKTAN MEMNUN

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Türkiye Büyük Millet Meclisi B Blok Personel Yemekhanesi ve A Blok Üyeler Kafeteryası’nda tepsilerin garsonlar tarafından toplanması uygulaması sonlandırılarak, personelin veya misafirlerin kaldırması yöntemine geçilmesi soru önergesine konu olmuştu.

CHP Manisa milletvekili Sakine Öz “Milletvekili personelinin misafirleri ağırlamak üzere, lokantaya götürülüşleri orada yapılan servisler maalesef gelen misafirlerde TBMM’nin kurumsal şahsiyeti açısından fevkalade olumsuz ve haksız değerlendirmelere sebep olmaktadır.

 Misafirlere tepsi taşıttırmak hangi medeni veya gayri medeni ülkenin parlamentosunda vardır ve Tanrı misafiri kapsamında değerlendirilen misafirperverlik anlayışımıza yapılan uygulama gölge düşürmektedir. Bu uygulamaya neden geçildi? Kaldırmayı düşünüyor musunuz?”  şeklinde soru yönelterek uygulamanın yanlış olduğunu dile getirmişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanveli Prof.Dr. Mehmet Sağlam’ın soru önergesine yanıtı ise ilginç oldu.

1)Yemekhane salonu içerisinde bulaşıkların toplanması esnasında oluşan ve rahatsızlık veren tabak, bardak, çatal, kaşık, bıçak sesi ile bulaşık toplama görüntüsünü kaldırmak ve oluşan uzun yemek kuyruklarının daha seri tüketilmesini sağlamak gibi amaçlarla bu uygulamaya geçilmiştir. Personelden alınan tepkilerden uygulamanın genel olarak yararlı değerlendirildiği anlaşılmaktadır.

2)Yemekhanede daha önceki görevi tepsileri toplamak olan personel, yeni uygulamada tepsi taşıma arabalarını bulaşıkhane bölümüne götürüp bu alanda bulaşıkların ayrıştırmasını yapmaktadır.

3)Bu uygulamayla birlikte aşırı gürültünün ve görüntü kirliliğinin ortadan kalktığı, yemek kuyruklarının daha hızlı tüketildiği görülmüştür. Mevcut uygulamayla bulaşıkların daha sağlıklı ayrıştırılması sonucunda, yemek atıklarının hayvan barınaklarına gönderilmesi ve tekerlekli sandalye için plastik kapak toplanması sosyal projelerine destek verilmektedir.

4)Gürültüyü ve görüntü kirliliğini azaltan ve ortam karmaşasını asgariye indiren mevcut uygulamanın Kurumumuza olumlu etkisi rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.