logo yeni

EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA NEDENİYLE ARAÇ SAHİBİNE CEZA VERİLMEYECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sürücü belgesi olmadan araç kullanımında, araç sahibine ayrıca ceza uygulanmasını öngören düzenleme iptal edildi.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 36 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “Sürücü belgesi sahibi olmadan trafiğe çıkanlara ilk tespitte bir aydan iki aya kadar, tekrarı halinde iki aydan üç aya kadar hafif hapis cezası verilir. Ayrıca bu kişiler her defasında 7 200 000 lira hafif para cezasıyla da cezalandırılırlar. Bu kişilerin kazaya neden olması halinde bu cezaların uygulanması diğer cezaların uygulanmasına engel teşkil etmez. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.” şeklindeki hükmün, “Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.” biçimindeki 4 üncü cümlesi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Buna göre, sürücü belgesine sahip olmayanlara verilecek hapis ve para cezası yanında ayrıca araç sahibine (sürücü araç sahibi olsun ya da olmasın)  ayrıca para cezası uygulanmayacak.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.