logo yeni

LİSE MEZUNLARI 4 AY SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMEYECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Üniversiteyi kazanan lise mezunlarının, kayıt yaptırana kadar geçecek 4 aylık sürede sağlık sigortası primlerini devlet ödeyecek.

Liseyi bitirmiş olan erkek öğrenciler, sağlık hizmetlerinden mahrum kalmayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1 Ocak 2012'den sonra 18 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenime devam etmeyen, anne-babası üzerinden sağlık hizmeti alamayan 18-25 yaş arası erkeklerin sayısının 1 milyon 746 bin 999 olduğunu söyledi. Kız çocuklar ise zaten evlenene ya da çalışana kadar anne-babanın üzerinden sağlık hizmeti alıyor.

Gelir testi yaptıranlar çoğaldı

Öte yandan Çelik, erkek çocuklardan üniversiteyi kazanamayanların da aile içindeki gelirlerinin, kişi başına düşen aylık tutarının asgari ücretten az olması durumunda primlerini yine devletin karşıladığını anımsattı. Türkiye genelinde 9 milyon 288 bin 480 kişinin gelir testi yaptırdığını kaydeden Çelik, sadece İstanbul'da bu testi yaptıran kişi sayısının Temmuz itibarıyla 750 bini geçtiğini kaydetti.

Ekofinans

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.