logo yeni

KIYAFET SERBESTİSİ YARGIYA HAVALE OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Okullarda kıyafet serbestliği getiren Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik yargıya taşındı.

Yönetmeliğin ilgili hükümlerinin iptali için Danıştay'a başvuran Eğitim-İş Sendikası açıklamasında, "Mevcut siyasi iktidar daha önce hazırladığı kanun ve yönetmeliklerde olduğu gibi ilk iş olarak eski yönetmelikte yer alan “öğrencilerin, Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılıklara kaçmayan ve sade bir kılık kıyafette olmalarını sağlama” amacına yeni düzenlemede yer vermedi." denildi.

ÇOCUKLAR ZARAR GÖRECEK

Açıklamada aynı zamanda "AKP’nin temel amacının ilkokul, ortaokul ve liselere türbanı sokmak ve nihai olarak da Anayasal güvence altında olan laik cumhuriyetin laik eğitim modelini ortadan kaldırmak olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır. 
Bu çerçevede yeni yönetmelikte yer alan “kıyafet serbestisi” olgusunun, AKP’nin saklı siyasi amacını perdelemek amacıyla ortaya konulduğuna en küçük kuşku yoktur. Kaldı ki ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan, henüz reşit olmayan öğrencilere tanınan serbest kıyafetle öğrenim görme hakkı beraberinde türlü sakıncalara sebep olacaktır. Serbest kıyafet uygulaması ile birlikte yoksul aile çocukları, varlıklı aile çocuklarının karşısında ezilecek, yaşayacakları eksiklik duygusu nedeniyle kendilerini, ailelerini ve toplumu suçlayarak yetişeceklerdir. Türkiye gibi az gelişmiş, nüfusunun büyük bölümü açlık seviyesinin altında olan ülkelerde, ilk ve ortaöğretimde serbest kıyafet uygulaması, toplum psikolojisi açısından son derece sıkıntılı sonuçlara yol açar.  Bu tür ülkelerde, ilk ve ortaöğretim kurumlarında tek kıyafet uygulaması ile gelir adaletsizliğinin çocuk bedenlerinde teşhir edilmesinin önüne kısmen de olsa geçilmeye çalışılır.

Yine serbest kıyafet uygulaması öğrenci ve öğretmen güvenliğini tehlike altına sokacaktır. Serbest kıyafet uygulaması nedeniyle, okullara öğrenci olmayan sivil kişilerin girmesi kolaylaşacak ve durumdan yararlanarak öğrencilere ya da öğretmenlere zarar vermek isteyen art niyetli fırsatçılar rahatlıkla okullara girip çıkabileceklerdir." ifadelerine yer verildi.

HASTALIKLI BİR DÜŞÜNCE

Sendikanın açıklamasının devamında "Yönetmelikte bulunan bir başka sakat hüküm henüz ergenlik çağına bile girmemiş çocukların kol bölgelerini cinsel obje olarak kabul eden hükümdür. Çocuk kolunu cinsel obje olarak gören bu anlayışı, hastalıklı bir düşünce yapısını kabullenebilmemiz mümkün değildir.Ulusal yargı nezdinde yaptığımız girişimlerden sonuç alınamaması halinde binlerce veli eliyle, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi huzuruna taşıyacağız." denildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.