logo yeni

POLİS TEŞKİLATINDAKİ SORUN NE?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Son dönemde polis teşkilatı içinde artan intihar olayları, TBMM’de soru önergesine konu oldu. 

CHP İzmir milletvekili Mustafa Moroğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e son dönemde polis teşkilatı içinde artan intihar olaylarını sordu.

CHP'li Moroğlu, son dönemde polis teşkilatı içinde yaşanan intiharların arttığının ifade edildiğini hatırlattığı soru önergesinde, intiharların sebepleri arasında mesleğin getirdiği stres ile başa çıkamama, katı bir hiyerarşik yapı içinde görev yapma, uzun mesai saatleri ve psikolojik destek alınmamasının gösterildiğini kaydetti.

Moroğlu soru önergesinde, Bakan Şahin'den şu sorulara cevap istedi:

“Son 5 yıl içinde polis teşkilatı içinde intihar eden polis sayısı kaçtır? Bunların kaçı emniyet müdürü ve emniyet amiridir?

Bu intiharların nedenleri konusunda bir araştırma yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu intiharlara hangi etken ve sorunların yol açtığı tespit edilmiştir?

Son 5 yılda intihar edenlerin yaş açısından istatistiki bir çalışma yapılmış mıdır?”

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Psikolojik Destek Birimleri’ne şimdiye kadar kaç polis hangi sebeplerle başvuruda bulunmuştur? Nedenlerin belirlenmesi için bir anket çalışması yapılası düşünülmekte midir?

Polis olabilmek için Devlet Hastaneleri’nden alınan Sağlık Kurulu Raporu dışında başka bir psikolojik test uygulanmakta mıdır?

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kaç psikolog görev yapmaktadır? Yeni psikolog alımı gündemde midir?

Son dönemde Doğu ve Güneydoğu illerinde görev yapan polislerin yıllık izinlerini ve mazeret izinlerini kullanmadığı, yıllık izinlerin büyük bölümünün bir sonraki yıla devredildiği bilgisi doğru mudur? Doğruysa gerekçesi nedir? Terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde polislere izin verilmemesi psikolojik baskı yaratmaz mı?

Yaşadıkları özlük hakları ve uzun çalışma saatleri gibi sıkıntıları örgütlü mücadeleyle aşmak için sendika kurmak isteyen emniyet personelinin bazı üst düzey emniyet müdürlükleri tarafından baskı ve tehditlere maruz kaldıkları bilgisi doğru mudur?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.