logo yeni

calisanlar2 copy

ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEYEN KOMİSYONUN ÜYELERİNE NE KADAR ÜCRET ÖDENİYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

toplanti2019 yılı içi geçerli olacak asgari ücret miktarını belirlemek için bu ay içerisinde iki toplantı yapan yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, üçüncü toplantısını 20 Aralık tarihinde yapacak.

Asgari ücreti belirlemek için bu yıl 4 toplantı yapacağı beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonunun başkan ve üyeleri ile raportörlerine, katıldıkları her toplantı için huzur hakkı ödeniyor.

Asgari ücretin belirlenmesi

“İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret” olarak tanımlanan asgari ücret; işçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir.

Komisyon tarafından Aralık ayı içerisinde belirlenen Asgari Ücret, izleyen 1 Ocak gününden itibaren yürürlüğe girmektedir.

Komisyonda kimler var?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının belirleyeceği üyelerden birinin başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonunda; bazı kurumların temsilcileri, bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci, bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun değişik işkolları için seçeceği beş temsilci bulunuyor.

En az on üyenin katılımı ile toplanan ve katılanların oylarının çoğunluğu ile karar veren Komisyonda, sekretarya ve raportörlük hizmetleri ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yerine getirilir. Raportörler, altı kişiyi geçmemek üzere Çalışma Genel Müdürlüğü personelinden görevlendirilir.

Komisyon başkan, üye ve raportörlerinin huzur hakkı

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun başkan ve üyeleri ile raportörlerine, katılacakları her toplantı günü için (en çok 10 toplantı günü) huzur hakkı ödeniyor.

Ödenen huzur hakkının miktarı, her toplantı günü için; komisyon başkanına 1100, üyelere 1000, raportörlere ise 800 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu   ulunmaktadır.

Buna göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2019 yılı asgari ücretinin belirlenmesi amacıyla 2018 yılı Aralık ayı içerisinde yaptığı ve yapacağı toplantılara ilişkin olarak;

-Komisyon başkanına her toplantı günü için 130 TL

-Komisyon üyelerine her toplantı günü için 118 TL

-Komisyonda görevli raportörlere her toplantı günü için 94 TL

olmak üzere, en çok 10 toplantı günü için huzur hakkı ödenecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.